Nezapomeňte.cz

Soutěže Nezapomeňte.cz mají své vítěze

Soutěže Nezapomeňte.cz mají své vítěze
Portál Nezapomeňte.cz vyhlásil výsledky dvou soutěží k výročí odsunu sovětských vojsk z Československa resp. České republiky - fotosoutěže SBOHEM A ŠÁTEČEK, VOROBJOVE a výtvarné soutěže KDYŽ ODJELY TANKY...

 

 

V den 19. výročí odchodu posledního sovětského vojáka z Československa resp. České republiky byly vyhlášeny výsledky dvou soutěží, které se k tomuto výročí vztahují, fotosoutěže Sbohem a šáteček, Vorobjove! a výtvarné soutěže pro žáky základních škol Když odjely tanky... Hlavní cenu ve fotosoutěži získal snímek z Frenštátu pod Radhoštěm zachycující pozůstatky nebo přímo osud nedílné součásti tehdejšího režimu propagandistické výzdoby. Námětem vítězného obrázku výtvarné soutěže je protiklad tehdejší a dnešní doby ztvárněný tankem a „dítětem květin“ s kytarou.

 

 

         

První místo a tedy hlavní cenu digitální fotoaparát Canon PowerShot SX 200IS, který do soutěže poskytl Foto Škoda, vyhrává snímek z Frenštátu po Radhoštěm, který zachycuje pozůstatek výzdoby kasáren několik týdnů po odjezdu sovětských vojáků. Druhé místo obsadila současná fotografie z Freeze festivalu, zachycující tématickou fresku v bývalém vojenském objektu v Milovicích. Třetí místo patří fotografce Daně Kyndrové a její fotografii Sbohem a šáteček, Československo!

 

Vyhodnocena byla také zvláštní cena poroty, která usedla ve složení Michael Kocáb, Kateřina Riley (Opona, o.p.s.) a Jiří Sovadina (Moderni-Dějiny.cz). Společně ocenili snímek Konečně odjíždějí!, který zachycuje odsun prvních jednotek z našeho území, rovněž z Frenštátu pod Radhoštěm.

 

„Soutěž Sbohem a šáteček, Vorobjove! jsme vyhlásili 26. února a od té doby se v ní sešlo 41 originálních snímků, které byly z velké části zveřejněny úplně poprvé. Zachycují dobu tehdejší i dnešní a poskytují tak poměrně ucelenou představu o osudu míst, kde pobývala sovětská vojska.“ Říká k výsledkům soutěže Kateřina Riley z pořádající obecně prospěšné společnosti OPONA.

 

 

 

Ve výtvarné soutěži Když odjely tanky... se sešlo 36 obrázků žáků z celé republiky. Samotná soutěž byla netradičně pojatá, děti nejdříve vyslechly příběh fiktivní dívky, které byly v době okupace v roce 1968 čtyři roky. Vyprávěla o svém životě vedle sovětských kasáren a vysvětlovala svůj vztah k sovětským vojákům. Na základě tohoto příběhu pak děti kreslily či malovaly svůj obrázek. Mezi nejčastěji použitý motiv patřil tank, často se pak vyskytovala dobová hesla, datum okupace nebo mapa Českolovenska.
Podle zpětné vazby ze škol, téma děti zaujalo zejména tam, kde sovětská vojska pobývala, nebo ty děti, v jejichž rodinách se o životě před v komunistickém Československu otevřeně hovoří.

 

         

Na prvním místě se umístil obrázek žákyně ze ZŠ E. Destinnové na Praze 6 s celkovým počtem 33 504 hlasů.  Na místě druhém obrázek žáka ze ZŠ Laudova v Praze 6 s celkovým počtem hlasů 31 591. Třetí místo patří Denise Tiché ze ZŠ Laudova v Praze 6, která v hlasování, jež bylo ukončeno ve 22 hodin v neděli 27. června, obdržela 30 051. 

 

„Poprvé jsme pořádali soutěž zaměřenou pouze na 2. stupeň základních škol, navíc tématicky poměrně náročnou. Udělalo nám radost, že děti zaujala a ve finále se sešlo tolik obrázků, že z nich bude možné udělat slibovanou výstavu na všech zúčastněných školách. Po zveřejnění obrázků na Nezapomeňte.cz se spustil nelítostný boj v hlasování, ve kterém děti často používaly i možnosti dnešní doby FaceBook a jiné sociální sítě.“ Dodala k výtvarné soutěži Kateřina Riley.

Interaktivní webový portál o životě v komunistickém Československu, který slouží nejen široké veřejnosti, ale také institucím a organizacím.
 

Partneři

 

nadace charty 77

 

ČTK fotobanka

 

fotoSkoda

 

ceska_televize