Nezapomeňte.cz

Výstava fotografií: Odsun sovětských vojáků

Výstava fotografií: Odsun sovětských vojáků
(7. června - 4. července) Před dvaceti lety se v naší zemi znovu probouzela demokracie. Nedílnou součástí tohoto procesu bylo vypořádání se s okupací v roce 1968 a přítomností deseti tisíců sovětských vojáků na území Československa.

 

V únoru 1990 začali odcházet první z nich, o rok a pár měsíců později odešel poslední. 27. června tomu bude právě 19 let. Výročí připomínáme výstavou fotografií ODCHOD SOVĚTSKÝCH VOJSK 1990-1991, fotografky Dany Kyndrové.

 

Zachycení přelomové etapy moderních českých a slovenských dějin se autorka věnovala průběžně v letech 1990 a 1991. Osobně vnímala ukončení tzv. dočasného pobytu sovětských vojsk jako předzvěst rozpadu sovětského impéria. Jejím cílem bylo postihnout atmosféru v sovětských kasárnách, spíše než vytvořit podrobnou a přesnou kroniku celého odsunu. Ubohost a apatie řadových vojáků uprostřed omšelých agitačních komunistických kulis vystihuje začínající agónii totalitního systému, zároveň ale budí soucit s prostým člověkem, který často bývá jen loutkou velkých politických her.
Dana Kyndrová zpracovává své projekty výhradně černobíle, v tomto však udělala výjimku. Bez barevného zpracování by nebylo možné uvědomit si, jak výrazně dominuje v agitační výzdobě agresivní rudá barva. V Mlýnské kavárně se představí jak černobílé tak barevné fotografie.

 

V den 19. výročí odchodu sovětských vojáků - 27. června 2010 se v Mlýnské kavárně uskuteční vyhlášení dvou probíhajících soutěží - fotografické SBOHEM A ŠÁTEČEK, VOROBJOVE! a výtvarné KDYŽ ODJELY TANKY... a diskuze s hosty, kteří jsou s událostmi kolem odsunu nerozlučně spjati.

 


ODCHOD SOVĚTSKÝCH VOJSK 1990-1991
7. 6. - 4. 7. 2010

Mlýnská kavárna, park Kampa, Praha 1
Otevřeno každý den 12:00 - 24:00

 

Pořádá OPONA, o.p.s.
Výstavu podpořily Dana Kyndrová a Mlýnská kavárna. 

Interaktivní webový portál o životě v komunistickém Československu, který slouží nejen široké veřejnosti, ale také institucím a organizacím.
 

Partneři

 

nadace charty 77

 

ČTK fotobanka

 

fotoSkoda

 

ceska_televize