Nezapomeňte.cz

Ceny v soutěži Sbohem a ....

Ceny v soutěži Sbohem a ....
Portál Nezapomeňte.cz vyhlásil letos v únoru fotosoutěž k výročí podpisu smlouvy o odchodu sovětských vojsk z naší země. Nyní už je známé i ocenění pro vítěze.

V den 20. výročí podpisu smlouvy o odchodu sovětských vojsk, která od roku 1968 „dočasně“ setrvávala na území tehdejšího Československa, vyhlašuje portál Nezapomeňte.cz fotosoutěž na téma pobytu a odchodu sovětských vojáků v naší zemi. Hlavním cílem je shromáždit ucelenou sbírku snímků, které zachycují nejen odsun vojáků ale také osud míst, kde pobývali, a vytvořit tak další materiál přibližující jednu z kapitol československých moderních dějin. Ač výhru hodnotných cen nepovažují organizátoři za hlavní motivaci k účasti v soutěži, rozhodli se snímky, pro které bude hlasovat nejvíce návštěvníků Nezapomeňte.cz, odměnit. 

V listopadu 1968 opustila Československo kromě sovětských všechna vojska Varšavské smlouvy, která v srpnu téhož roku začala okupaci Československa. Na „návštěvě“ na 33 místech naší republiky tak zůstalo 150 000 osob, převážně ruských vojáků. Předali jsme jim do užívání celé vojenské prostory (např. Milovice, Ralsko, Libavá), kasárna i některé civilní objekty. Současný stav těchto zařízení je různý, většinou však neutěšený. Revitalizace bude trvat mnoho dalších let.

Do soutěže můžete poslat snímky zachycující minulost i současnost. Není důležité, zda přibližují tehdejší život sovětských vojáků a jejich rodin, výstavbu a změny životního prostředí v místech, kde žili, nebo jejich odsun v letech 1990 - 1991. Zajímá nás i dopad těchto událostí na starousedlíky a celý region s přesahem do dnešní doby. „O pobytu sovětských vojsk na území Československa se příliš nemluví, mladí lidé, kteří nebydlí v blízkosti postižených míst o této části komunistické minulosti vědí ještě méně než o událostech roku 1989 a sametové revoluci. U příležitosti zahájení soutěže zveřejňujeme na Nezapomeňte.cz dvě poměrně rozsáhlé fotogalerie, různé informace k odsunu, připravujeme rozhovor s Michaelem Kocábem 

a pravděpodobně uspořádáme tématickou výstavu fotografií“, říká k soutěži „Sbohem a šáteček, Vorobjove“ Kateřina Riley, ředitelka obecně prospěšné společnosti OPONA. 

Fotografie mohou soutěžící buď uploadovat přímo na portál nezapomeňte.cz nebo je zaslat na emailovou adresu nezapomente@nezapomente.cz. „Máme zkušenost, že někteří lidé nemají snímky v digitální podobě. Proto jim nabízíme možnost obrátit se na nás, abychom jim s digitalizací pomohli. Stačí napsat email či zavolat“, přibližuje Jana Kubátová, hlavní redaktorka portálu, a doplňuje:  „Jakmile bude snímek nahrán na Nezapomeňte.cz, mohou pro něj ostatní návštěvníci hlasovat. Každému snímku mohou dát jeden hlas.“

Kdo byl Vorobjov? Eduard Vorobjov byl tehdejší velitel generál sovětských jednotek pobývajících na našem území a oficiálně poslední voják, který 27. června 1991 opustil naši zemi. 

Soutěž začíná 26. února, poslední snímky budou do soutěže přijímány 21. června. Ceny pro výherce vyhlásí pořadatel OPONA, o.p.s. do konce března. Výsledky soutěže včetně zvláštní ceny od poroty budou vyhlášeny v den, který je oficiální považován za poslední den pobytu sovětských vojáků v naší zemi tj. 27. června. 

Kontaktní údaje pro soutěžící:

e-mail: nezapomente@nezapomente.cz

gsm: +420 776 764 285

 

V den 20. výročí podpisu dohody o odchodu sovětských vojsk z tehdejšího Československa jsme vyhlásili fotosoutěž na téma pobytu a odchodu sovětských vojáků z naší země. Nyní zveřejňujeme i ceny, které čekají na výherce.


Hlavním cílem fotosoutěže je shromáždit ucelenou sbírku snímků, které zachycují nejen odsun vojáků ale také osud míst, kde pobývali, a vytvořit tak další materiál přibližující jednu z kapitol československých moderních dějin.

Nyní je v soutěži už 36 snímků a další přibývají. Prohlížet a hlasovat můžete přímo zde
http://www.nezapomente.cz/view/fotosoutez_sbohem_a_satecek_vorobjove/page/1/show/

Nové snímky mohou být na portál uploadovány či organizátorům zaslány do 21. června 2010. Výsledky soutěže budou vyhlášeny 27. června 2010, kdy v roce 1991 oficiálně opustil Československo poslední sovětský voják, tehdejší velitel generál sovětských jednotek Vorobjov. Oceněny budou jak snímky, které obdrží nejvyšší počet hlasů v hlasování přímo na portálu Nezapomeňte.cz tak snímek oceněný zvláštní porotou.

Ocenění výherců

1. místo

 • digitální fotoaparát Canon PowerShot SX 200IS od Foto Škoda
 • poukaz na dvě vstupenky na divadelní adaptaci Orwellova románu 1984
 • série DVD Filmy patří lidu
 • knihy:  Dana Kyndrová: Odchod sovětských vojsk (fotografie); Marcello Flores: Komunismus; Jung Chang, Jon Halliday: Mao Příběh, který možná neznáte; Robert Service: Rusko Experiment s jedním národem; Angelo Trento: Castro a Kuba Od revoluce k dnešku

 

2. místo

 • poukaz na odběr zboží ve Foto Škoda v hodnotě 1000,- Kč
 • poukaz na dvě vstupenky na divadelní adaptaci Orwellova románu 1984
 • série DVD Filmy patří lidu
 • knihy:  Marcello Flores: Komunismus; László Békési: Sovětské uniformy a militárie 1917-1991; Robert Service: Rusko Experiment s jedním národem; Yan Lianke: Služ lidu!

 

3. místo

 • poukaz na odběr zboží ve Foto Škoda v hodnotě 1000,- Kč
 • poukaz na dvě vstupenky na divadelní adaptaci Orwellova románu 1984
 • série DVD Filmy patří lidu
 • knihy:  Marcello Flores: Komunismus; Jung Chang, Jon Halliday: Mao Příběh, který možná neznáte; Janusz Piekalkiewicz: Stalingrad; Angelo Trento: Castro a Kuba Od revoluce k dnešku

 

Zvláštní cena poroty

 • kniha Michaela Kocába s podpisem autora Když nebyl čas na hraní
 • originální triko Nezapomeňte.cz
 • série DVD Filmy patří lidu
 • knihy:  Marcello Flores: Komunismus; László Békési: Sovětské uniformy a militárie 1917-1991; Slava Katamidze: Věrní soudruzi, nelítostní kati KGB a sovětské tajné služby; Yan Lianke: Služ lidu!
  (Porota usedne ve složení Michael Kocáb, Kateřina Riley (Opona, o.p.s.) a Jiří Sovadina (Moderni-Dějiny.cz).


 

Kontaktní údaje pro soutěžící:
e-mail: nezapomente@nezapomente.cz
gsm: +420 776 764 285

Interaktivní webový portál o životě v komunistickém Československu, který slouží nejen široké veřejnosti, ale také institucím a organizacím.
 

Partneři

 

nadace charty 77

 

ČTK fotobanka

 

fotoSkoda

 

ceska_televize