TÝDEN SVOBODY 2013

Výstavy

NÁSILÍ V DŮLEDKU VOLEB


Svoboda volby je jedním ze základních lidských práv. Volby jsou hlavním mechanismem zastupitelské demokracie, kterým občané vybírají vládnoucí politiky a podílejí se na chodu země. Vítěz voleb získává právo rozhodovat o zásadních věcech dotýkajících se všech obyvatel. Každá země si volí, jakým způsobem bude hlasy svých občanů přepočítávat na mandáty. Neexistuje nic takového jako dobrý či špatný volební systém, sám o sobě nenapomáhá udržet demokracii, ani ji nepoškozuje. Vždy záleží na podmínkách daného prostředí. Zatímco my diskutujeme o tom, zda budou naše zájmy lépe hájeny ve většinovém či poměrném systému, v jiných koutech světa lidé řeší zásadnější otázky - jak předejít násilným konfliktům vzniklým v důsledku nespokojenosti části obyvatel s výsledky voleb. Výstava, kterou jsme připravili ve spolupráci s organizací LÉKAŘI BEZ HRANIC, připomíná několik z největších povolebních konfliktů za posledních třicet let.

 

Výstava se uskuteční od 1. do 20. září 2013 před Mlýnskou kavárnou na Kampě.

 

 

Ochutnávka z výstavy:

Bosna a Hercegovina, 1995

(c) Lékaři bez hranic, Th. Pontus

 

 

INFOR(O)MACE = MANIPULACE

 

Výstava INFOR(O)MACE = MANIPULACE vznikla jako součást Výstavy proti rasismu v rámci projektu Lucerna proti rasismu k mezinárodnímu dnu proti rasismu (21. března 2012). Rasismus, xenofobie a extremismus stále nabývají na síle. Předčasné volby, které mají proběhnout letos v říjnu 2013, jsou pro to živnou půdou. V předvolebních kampaních často vládne populismus, který sebou nese i zvýšení nevraživosti vůči naší nejpočetnější menšině. Proto jsme se rozhodli výstavu aktualizovat o příklady za poslední rok.

 

Společnost hledá neexistujícího viníka zodpovědného za finanční krizi a nezaměstnanost rostoucí zejména na severu Čech a v Moravskoslezském kraji. Mnozí lidé se nedokáží vyrovnat se zodpovědností za sebe sama, se svobodou a demokracií, které jsme před více než dvaceti lety znovu nabyli.

 

Cílem výstavy je prostřednictvím faktů a příkladů stereotypů v našem uvažování poukázat na nebezpečí, která s sebou přinášejí předsudky a „nálepkování“ skupin obyvatel. Tato výstava představuje mediální obraz Romů v dnešní době. Na konkrétních případech ukazuje, jak média informují o událostech, jakým způsobem mohou být tyto informace interpretovány a jak se jimi můžeme nechat manipulovat.

 

Na vzniku výstavy o medializaci Romů se podílelo Občanské sdružení ROMEA. Autor textů: František Kostlán. Za fotografie děkujeme serveru Romea.cz.

 

Výstava se uskuteční od 1. do 30. září v Mlýnské kavárně v parku Kampa.

Novinky v projektu

Ozvěny jsou tu!

Navštivte dvě výstavy a přijďte diskutovat o nadcházejících volbách!

Více zde >>

Ozvěny Týdne svobody!

Týden svobody netradičně pokračuje v září, na programu je Noc kavárenských debat a dvě výstavy

Více zde >>

Ještě nekončíme!

Týden svobody je sice za námi, ale ještě tak úplně nekončíme.

Více zde >>

Koncert za svobodu již zítra!

Tentokrát se snažíme upozornit na uměleckou svobodu v politicky složité situaci v africkém Mali.

Více zde >>

Partneři

 

 

praha