TÝDEN SVOBODY 2013

Noci kavárenských debat vol. II

 

 

Ozvěny Týdne svobody

úterý 10. 9. 2013

 

Šance populistických a extremistických stran

a hnutí v současných volbách

Na různých místech republiky probíhají v této době protiromské demonstrace, nedávno opět silně zarezonovalo sudetoněmecké téma, festival Prague Pride vyvolal mediální bitvu. Volání po sociálním státu a milionářské dani sílí, EU je stále častěji vnímána jako nepřítel naší samostatnosti a relativizace komunistického násilí a nostalgie po minulém režimu se objevuje napříč společností.

Dosáhlo znechucení parlamentní demokracii kritického bodu? Otevírá se v současnosti cesta populistickým a extremistickým subjektům do reálné politiky?
Sáhnou po zjednodušujících a populistických argumentech i tradiční demokratické strany? O těchto a dalších otázkách budou diskutovat Ondřej Slačálek, Petr Dimun a další hosté v rámci Ozvěn Týdne svobody. Debatu bude moderovat Petr Kamberský.

 

Debata se uskuteční v úterý 10. 9. 2013 od 20:00 v Mlýnské kavárně.

 

 

 

 

NOCI KAVÁRENSKÝCH DEBAT

pondělí 17. a úterý 18. 6. 2013

pražské kavárny
Dva večery, šest zajímavých míst, sedm zkušených moderátorů, patnáct osobitých hostů a to vše na téma svoboda volby.

 

 

 

CÍLE:

 

Připomenout a podpořit znovu se rozvíjející tradici kavárenských diskuzí na různá společenská témata.

 

Diskutovat o tématech, která se do médií „nedostanou“.

 

Zprostředkovat názory zajímavých osobností široké veřejnosti a seznámit zajímavé osobnosti s názory široké veřejnosti.

 

Prostřednictvím záznamů debat seznámit s názory široké veřejnosti politiky a získat jejich reakci.

 

 

 

PROGRAM

 

17. června 2013 od 20:00

 

 

Prezidentské volby USA


Jednou za čtyři roky se konají volby, které bedlivě sleduje celý svět, prezidentské volby USA. Jejich výsledek významně ovlivňuje světové dění po čtyři roky následující. Jak zásadní dopad mají změny amerických administrativ na demokratizační procesy ve světě? Může administrativa v novém volebním období zásadně změnit názor a směřování své zahraniční politiky? Jak si američtí prezidenti stojí ve světle srovnání svých předvolebních slibů a skutečně realizovaných změn?
 

 

Hosté: Daniel Anýž, Miroslav Konvalina, Pavel Tomášek
Moderátor: Tomáš Klvaňa
Místo konání: Napa Bar a Art Gallery od 20:00

 

Přelomové volby v ČSR v roce 1946


Bouřlivá poválečná situace v ČSR vynesla v roce 1946 k moci strany Národní fronty. Komunisté prohlašovali, že volby do parlamentu v roce 1946 byly nejdemokratičtějšími volbami v celé historii Československa. Nebyly spíše přípravou k absolutnímu převzetí moci komunistickou stranou?  Jakou roli hrála revoluční poválečná propaganda na úroveň demokratičnosti kýžené volby? Jak lze pochopit či uchopit toto období sporné demokracie a demokratičnosti voleb, kde se dalo hlasovat pouze pro Národní frontu nebo proti ní prázdným lístkem?


Hosté: Daniel Kroupa, Lukáš Jelínek, Michal Pehr

Moderátor: Vladimír Kučera
Místo konání: kavárna Mlýnská od 20:00

 

Financování volebních kampaní


Já vám dávám peníze na to, abyste byli vidět a byli zvoleni, vy jste mi po svém zvolení zavázáni. Výměnný obchod, který může stát za každým financováním voleb. Je to tak vždy?  Musí nutně podpora či přímé poskytnutí finančních prostředků na volební kampaň znamenat její bezprostřední spojení s nepotismem, či klientelistickým spojením politiky a byznysu v nekalý záměr hodný a priori odsouzení? Kde se vlastně berou a jak přemýšlí a jednají subjekty, které financují volební kampaně a jaké mohou být jejich pohnutky k poskytování finančních prostředků pro tyto účely?


Hosté: Pavel Šafr, Jakub Horák

Moderátor: Petr Šimůnek
Místo konání: Café V lese od 20:00

 

Volby v autoritářských režimech


Volby znamenají možnost si vybírat. Co když ale není na výběr? Co když volba spočívá pouze ve formálním potvrzení již předem jasného vítěze? A dá se takovémuto divadlu vůbec říkat volby, když stejně často není ani na výběr, zda jít volit či ne? Má vlastně v autoritářském režimu vůbec nějaký smysl používat termínu „právo“, když principy právního státu rezignují na svůj účel politické zvůli? Stále nedaleko nás existují režimy, kde volby ne vždy úplně znamenají možnost si vybírat, kdo bude vládnout. Proč a jak tedy státy jako Bělorusko nebo Zimbabwe volby pořádají, když víc než o vůli voličů ve skutečnosti jde legitimizaci samovlády? Jaká je role nezávislých pozorovatelů a jaké mají možnosti?


Diskutují Ondřej Soukup a Ondřej Lánský

Moderátor: Jan Rybář
Místo konání: Langhans - centrum Člověka v tísni od 20:00Reálné šance minoritních kandidátů v přímé volbě prezidenta


Nedávná první přímá volba prezidenta otevřela dveře mnohým směrům a pojetím uchopení kandidatury na úřad prezidenta republiky. Vzhledem k možnosti nominace tzv. občanských kandidátů pomocí petičního práva vzrostla šance, že na post prezidenta dosáhne někdo, koho nevybírala úzká politická reprezentace, nýbrž širší veřejnost. Čím však více „lidových“ kandidátů, tím menší šance pro každého z nich oproti silným stranickým kandidátům uspět. Jaká může být motivace a šance těchto soubojů Davidů s Goliáši, zvlášť, když vítěz je vždy jen jeden a smějíc se bere vše?


Hosté: Martin Soukup, J. X. Doležal

Moderátor: Ota Klempíř
Místo konání: Creative Gate od 18:00

 

 

18. června 2013 od 20:00

 

Palestinské volby

 

Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ ZRUŠENO :(

Po tisíce let je území dnešní palestinské autonomie bouřlivou částí světa. Jakou roli mohou sehrát volby na tomto malém, leč pro civilizaci zásadním území a co to znamená pro stabilitu celého regionu, potažmo světa? Čím vším se liší blízkovýchodní forma demokracie voleb od té euroatlantické, její smysl pro kompromis a její propaganda? Co vlastně pro „Západ“ znamená politická garnitura, která je zrovna u moci na palestinském území?


Hosté: Zbyněk Petráček
Moderátor: Tomáš Rákos
Místo konání: kavárna Mlýnská od 20:00Většinový vs. poměrný volební systém

 

 

Pokusy o zásadní změnu českého volebního systémů tu v minulosti již byly. Zřejmě nejviditelnějším z nich, veřejně diskutovaným, leč nakonec neuskutečněným, bývá ten z dob opoziční smlouvy. Byl vlastně tento pokus ještě v rámci demokratické fair play? Nebo už se jednalo jen o rozdělení „pašalíků“ mezi dvě nejsilnější strany?  Mají menší strany šanci postavit se velkým, které by nejraději střídavě vládly navěky? Jsou si malé strany programově či orientací podobné? A „nekradou“ si vzájemně voliče, když zbytečně tříští síly v boji proti sobě navzájem, zatímco velké strany mají svoji podporu jistou?


Hosté: Ondřej Liška, Hana Marvanová
Moderují: Robert Jůza a Jan Gregar
Místo konání: Café Lajka od 20:00


Změna programu vyhrazena.

 

 

 

 

Novinky v projektu

Ozvěny jsou tu!

Navštivte dvě výstavy a přijďte diskutovat o nadcházejících volbách!

Více zde >>

Ozvěny Týdne svobody!

Týden svobody netradičně pokračuje v září, na programu je Noc kavárenských debat a dvě výstavy

Více zde >>

Ještě nekončíme!

Týden svobody je sice za námi, ale ještě tak úplně nekončíme.

Více zde >>

Koncert za svobodu již zítra!

Tentokrát se snažíme upozornit na uměleckou svobodu v politicky složité situaci v africkém Mali.

Více zde >>

Partneři

 

 

praha