Lucerna proti rasismu

Program

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEZINÁRODNÍ DEN PROTI RASISMU 21. 3. 2012

 

15:00     předpremiéra filmu POSLEDNÍ LET PETRA GINZE, kino Lucerna / vstup 150,- Kč vč. koncertu

 

17:00     předpremiéra filmu POSLEDNÍ LET PETRA GINZE, kino Lucerna /  vstup 150,- Kč vč. koncertu

 

18:00     ZAHÁJENÍ VÝSTAVY PROTI RASISMU, pasáž Paláce Lucerna (do 30. 4. 2012)

 

19:00     evropská premiéra filmu POSLEDNÍ LET PETRA GINZE, kino Lucerna / vyprodáno

 

21:00     KONCERT PROTI RASISMU: The Tap Tap & hosté + afterparty: GADJO.CZ & LIVE: JAM SOUND SYSTEM / vstup 150,- vč. předpremiéry

 

Vstupenky na koncert a předpremiéry prodává Ticketpro za 150,- Kč.

 

 

 

1. Film POSLEDNÍ LET PETRA GINZEVeřejné předpremiéry: 21. 3. 2012 v 15:00 a v 17:00 hodin.
Slavnostní premiéra: 21. 3. 2012 v 19:00 hodin.Další projekce proběhnou v pražských kinech v rámci běžného programu o distribuci filmu v ČR se stará společnost PINOT FILM.


Film Poslední let Petra Ginze pochází z dílny dvou amerických režisérů Sandry Dickson z Wake Forrest University a Churchilla Roberts z University of Florida. Autoři se ve filmu věnují Petrovu životu, jeho rodinným vazbám a uměleckým počátkům. Všímají si jeho díla z doby před nástupem do transportu do Terezína až do odjezdu do Osvětimi. Ukazují dochované deníky a výtvarná díla, mluví s lidmi, kteří jej znali, a také s jeho sestrou, s níž byl nějakou dobu v Terezíně. Film se skládá z klasických dokumentárních prvků, původních animací zobrazujících Petrův život a zanimovaných kreseb Petra Ginze.


Více informací o filmu: www.petrginz.com

 

 

2. KONCERT PROTI RASISMU

21. 3. 2012 od 21:00 v Lucerna Music Baru.


The Tap Tap & hosté
Afterparty: Gadjo.cz & live: Jam Sound System

 

S The Tap Tap na koncertě proti rasismu vystoupí Ester Kočičková, Tonya Graves, Jarda Svoboda (Traband) a Markéta Krausová (Láska vole). Dalším hostem koncertu je svým způsobem i Xindl X.

Večer budou moderovat Ester Kočičková a Láďa Angelovič z The Tap Tap.Ester Kočičková zazpívá s Tap Tapem svou „Árijskou lidovou“ s chytlavým refrénem „Ještěže nám blondýnám vždycky nalejou“. Poprvé si The Tap Tap zahrají song od kapely „Láska vole“ s názvem „Kdybych byla mrcha“. Song je „archetypickým“ povzdechem všech žen, které trpí nepochopením ze strany mužů. K této písničce vznikla zhudebněná reakce nepochopených mužů, kterou zazpívá Jarda Svoboda ze skupiny Traband spolu s frontmanem Tap Tapu Jiřím Holzmannem. Píseň se jmenuje „Kdybych já byl xindl“ a jejím autorem je Xindl X.


Jarda Svoboda si s Tap Tapem zazpívá i vlastní hit „Černej pasažér“, který svým názvem výborně ladí k tématu večera. Zazní také populární „Známka punku“ nejen pro punkovou menšinu obyvatelstva. S tématem rasismu a černobílým vnímáním světa si báječně pohrál král popu Michael Jackson ve svém slavném hitu „Black or White“. Na koncertě jej uslyšíte v originální aranži, za doprovodu Tap Tapu zazpívá Tonya Graves.

LÍSTKY PRODÁVÁ TICKETPRO A LUCERNA MUSIC BAR ZA 150,- KČ.

BONUSEM KE VSTUPENCE JE VSTUP NA PŘEDPREMIÉRU FILMU POSLEDNÍ LET PETRA GINZE (21. 3. 2012 v 15.00 a 17.00 hodin).

 

3. VÝSTAVA PROTI RASISMU

21. 3.  - 30. 4. 2012 pasáž paláce Lucerna
Slavnostní zahájení:  21. 3. 2012 v 18:00 hodin

Propojovacím článkem mezi koncertem a filmem bude VÝSTAVA PROTI RASISMU. Ve své první části připomíná historii židovské a romské menšiny od první republiky až do současnosti, v druhé se zabývá mediálním obrazem romské menšiny. Cílem výstavy je upozornit na to, kam až může vést tzv. sociální inženýrství, o které se v minulosti snažili jak nacisté tak komunisté, a zároveň také na to, kam mohou vést stereotypy v uvažování každého jednotlivce a neopatrné zacházení se slovy a fakty. Jaký je skutečný význam vyjádření jako např. „Etnická menšina znásilnila dívku v Novém Bydžově“ nebo „Tisícovka lidí ve Varnsdorfu protestovala proti Romům a vysoké kriminalitě“, která běžně čteme a slýcháme v médiích? Co tím média způsobují, jedná o záměr nebo nevědomost či lehkovážnost? A nejdůležitější otázka: co to způsobuje nám, čtenářům a uvědomujeme si, jak moc se sebou necháváme manipulovat? Výstava nepředkládá jednoznačné odpovědi, ale historická i současná fakta, na jejichž základě si každý může vytvořit vlastní názor.


Na výstavě spolupracuje Muzeum romské kultury, Agentura pro sociální začleňování a zpravodajský server Romea.cz.

 

 

4. PROGRAM PRO ŠKOLY

Promítání filmu a doprovodný program pro žáky 2. stupňů základních škol a studenty středních škol. Připravujeme ve spolupráci s Kulturně-vzdělávacím centrem Židovského muzea v Praze, gymnáziem Přírodní škola, které pořádá soutěž Vedem - Terezín, a Informačním centrem OSN v Praze.


Programy se uskuteční v době od 26. 3. do 30. 4. 2012.

Součástí program měla být také výstava originálních prací Petra Ginze, které jsou v majetku památníku Yad Vashem. Památník se bohužel rozhodl neudělat ani v tomto případě výjimku a originály zapůjčit, zůstanou tak bohužel pravděpodobně už navždy v Izraeli.

Novinky v projektu

Výstava proti rasismu zavítá do Brna

Od čtvrtka 7. března můžete v Muzeu romské kultury v Brně navštívit výstavu, která vznikla v roce 2012 v rámci našeho projektu Lucerna proti rasismu.

Více zde >>

Výstava VEDEM - cesta terezínských kluků pokračuje

Od pátku 7.12. můžete v Židovském muzeu navštívit unikátní výstavu o časopisu Vedem z terezínského ghetta.

Více zde >>

Nové programy pro školy

V projektu Lucerna proti rasismu - Poslední let Petra Ginze čekají na školy nové programy. Neváhejte a zamluvte termín pro svou třídu.

Více zde >>

Prohlédněte si fotky

Ve fotogalerii si můžete podívat, jak vypadal mezinárodní den proti rasismu. Výstavu můžete navštívit až do konce dubna.

Více zde >>

Partneři