Lucerna proti rasismu

Opona proti rasismu už ve středu

Opona proti rasismu už ve středu
Přijďte ve středu 21. 3. hlasovat do Lucerny proti rasismu!

 

 

 

LUCERNA PROTI RASISMU připomene důležité historické události a upozorní na jejich souvislost se současností, s růstem extremismu a s nebezpečím stereotypního uvažování. Inspirací pro celý projekt byl film Poslední let Petra Ginze, který bude v rámci své evropské premiéry představen právě v mezinárodní den proti rasismu v Lucerně.

 

 

 

Program 21. 3. 2012


15:00 a 17:00     předpremiéra filmu POSLEDNÍ LET PETRA GINZE, kino Lucerna

 

18:00                 zahájení VÝSTAVY PROTI RASISMU, pasáž Lucerna

 

19:00                 evropská premiéra filmu POSLEDNÍ LET PETRA GINZE, kino Lucerna

 

21:00                 KONCERT PROTI RASISMU, Lucerna Music Bar

 

 

Společné vstupenky na předpremiéru a koncert prodává za příjemných 150,- Kč Ticketpro a Lucerna Music Bar.

Vstupenky na předpremiéru jsou vyprodány.

Výstava je volně přístupná až do 30. 4. 2012.

 

 

 

KONCERT PROTI RASISMU
S The Tap Tap na koncertě proti rasismu vystoupí Ester Kočičková, Tonya Graves, Jarda Svoboda (Traband) a Markéta Krausová (Láska vole). Dalším hostem koncertu je svým způsobem i Xindl X.
Večer budou moderovat Ester Kočičková a Láďa Angelovič z The Tap Tap.
Ester Kočičková zazpívá s Tap Tapem svou „Árijskou lidovou“ s chytlavým refrénem „Ještěže nám blondýnám vždycky nalejou“. Poprvé si The Tap Tap zahrají song od kapely „Láska vole“ s názvem „Kdybych byla mrcha“. Song je „archetypickým“ povzdechem všech žen, které trpí nepochopením ze strany mužů. K této písničce vznikla zhudebněná reakce nepochopených mužů, kterou zazpívá Jarda Svoboda ze skupiny Traband spolu s frontmanem Tap Tapu Jiřím Holzmannem. Píseň se jmenuje „Kdybych já byl xindl“ a jejím autorem je Xindl X.
Jarda Svoboda si s Tap Tapem zazpívá i vlastní hit „Černej pasažér“, který svým názvem výborně ladí k tématu večera. Zazní také populární „Známka punku“ nejen pro punkovou menšinu obyvatelstva. S tématem rasismu a černobílým vnímáním světa si báječně pohrál král popu Michael Jackson ve svém slavném hitu „Black or White“. Na koncertě jej uslyšíte v originální aranži, za doprovodu Tap Tapu zazpívá Tonya Graves.

AFTERPARTY: GADJO.CZ & LIVE: JAM SOUND SYSTEMVÝSTAVA PROTI RASISMU
Propojovacím článkem mezi koncertem a filmem bude VÝSTAVA PROTI RASISMU. Ve své první části připomíná historii židovské a romské menšiny od první republiky až do současnosti, v druhé se zabývá mediálním obrazem romské menšiny. Cílem výstavy je upozornit na to, kam až může vést tzv. sociální inženýrství, o které se v minulosti snažili jak nacisté tak komunisté, a zároveň také na to, kam mohou vést stereotypy v uvažování každého jednotlivce a neopatrné zacházení se slovy a fakty. Jaký je skutečný význam vyjádření jako např. „Etnická menšina znásilnila dívku v Novém Bydžově“ nebo „Tisícovka lidí ve Varnsdorfu protestovala proti Romům a vysoké kriminalitě“, která běžně čteme a slýcháme v médiích? Co tím média způsobují, jedná o záměr nebo nevědomost či lehkovážnost? A nejdůležitější otázka: co to způsobuje nám, čtenářům a uvědomujeme si, jak moc se sebou necháváme manipulovat? Výstava nepředkládá jednoznačné odpovědi, ale historická i současná fakta, na jejichž základě si každý může vytvořit vlastní názor.

 

 

POSLEDNÍ LET PETRA GINZE
Unikátní film kombinuje prvky klasického dokumentu a životopisného animovaného filmu. Vypráví příběh chlapce česko-židovského původu, který musel ve čtrnácti letech odejít do terezínského ghetta, odtud v šestnácti do Osvětimi, kde zemřel v plynové komoře. Do té doby však nepsal několik románů a deníků, desítky povídek a článků, nakreslil a namaloval spousty obrazů a po celé dva roky v Terezíně týden co týden vydával časopis.
Jeho příběh obletěl celý svět v roce 2003, když při návratu na zem shořel raketoplán Kolumbia a s ním celá jeho posádka, včetně prvního izraelského astronauta Ilana Ramona. Ramon si s sebou na palubu vzal jednu z Petrových kreseb jako připomínku holokaustu. Tragická událost se odehrála 1. února, tedy v den narozenin Petra Ginze, a vedla k objevení Petrových deníků na půdě jednoho z pražských domů.

 

 

Poslední částí akce Lucerna proti rasismu jsou PROGRAMY PRO ŠKOLY, které se skládají z filmu POSLEDNÍ LET PETRA GINZE a workshopu. Uskuteční ve v průběhu celého dubna. Pro více informací kontaktujte info@oponaops.eu

 

 

Projekt inspirující se ve filmu Poslední let Petra Ginze. Připomíná, kam na začátku 20. století vedly předsudky společnosti a hledání viníků za hospodářskou krizi. Odráží ale i současný problém xenofobie v české společnosti.
 

Partneři