Lucerna proti rasismu

Jaro přivítáme s Lucernou proti rasismu

Jaro přivítáme s Lucernou proti rasismu
První jarní den je zároveň mezinárodním dnem proti rasismu. 21. 3. si na své předsudky posvítíme v Paláci Lucerna - výstavou, filmem a koncertem.

 

 

 

LUCERNA PROTI RASISMU připomene důležité historické události a upozorní na jejich souvislost se současností, s růstem extremismu a s nebezpečím stereotypního uvažování. Inspirací pro celý projekt byl film Poslední let Petra Ginze, který bude v rámci své evropské premiéry představen právě v mezinárodní den proti rasismu v Lucerně.

 

 

 

Program 21. 3. 2012


15:00 a 17:00     předpremiéra filmu POSLEDNÍ LET PETRA GINZE, kino Lucerna

 

18:00                 zahájení VÝSTAVY PROTI RASISMU, pasáž Lucerna

 

19:00                 evropská premiéra filmu POSLEDNÍ LET PETRA GINZE, kino Lucerna

 

21:00                 KONCERT PROTI RASISMU, Lucerna Music Bar

 

 

 

Výstava bude volně přístupná, filmová premiéra je určena pouze pro zvané. Vstupenky na koncert prodává Ticketpro za 150,- Kč, bonusem ke vstupence je volný vstup na předpremiéru filmu Poslední let Petra Ginze.

 

 

U příležitosti mezinárodního dne proti rasismu se v Lucerna Music Baru sejde několik hudebníků a představí originální aranže známých i nových písní. Večer budou moderovat Ester Kočičková a Láďa Angelovič z The Tap Tap. Spolu s kapelou zazpívá Ester svou „Árijskou lidovou“ s chytlavým refrénem „Ještěže nám blondýnám vždycky nalejou“. Poprvé si  The Tap Tap zahrají song od kapely „Láska vole“ s názvem „Kdybych byla mrcha“. Song je „archetypickým“ povzdechem všech žen, které trpí nepochopením ze strany mužů. K této písničce vznikla zhudebněná reakce nepochopených mužů, kterou zazpívá Jarda Svoboda ze skupiny Traband spolu s frontmanem Tap Tapu Jiřím Holzmannem. Píseň se jmenuje „Kdybych já byl xindl“ a jejím autorem je Xidl X.


Jarda Svoboda si s Tap Tapem zazpívá i vlastní hit „Černej pasažér“, který svým názvem výborně ladí k tématu večera. Zazní také populární „Známka punku“ nejen pro punkovou menšinu obyvatelstva. S tématem rasismu a černobílým vnímáním světa si báječně pohrál král popu Michael Jackson ve svém slavném hitu „Black or White“. Na koncertě jej uslyšíte v originální aranži, za doprovodu Tap Tapu zazpívá Tonya Graves.


„Hrdí bychom měli být na to, co sami za sebe v životě dokážeme, ne na to, jací jsme se narodili. Nejmenší menšina je nakonec vždycky jednotlivec. Proto bychom zpochybňování, nebo upřednostňování práv jakékoli skupiny obyvatel měli brát velmi osobně a využít každé možnosti vyjádřit svůj názor,“ vysvětluje kapelník The Tap Tap Šimon Ornest.O antirasistickou afterparty se postará selektor Radia 1 Gadjo.cz & live: Jam Sound System.

 

 

Projekt inspirující se ve filmu Poslední let Petra Ginze. Připomíná, kam na začátku 20. století vedly předsudky společnosti a hledání viníků za hospodářskou krizi. Odráží ale i současný problém xenofobie v české společnosti.
 

Partneři