Lucerna proti rasismu

Nové programy pro školy

Nové programy pro školy
V projektu Lucerna proti rasismu - Poslední let Petra Ginze čekají na školy nové programy. Neváhejte a zamluvte termín pro svou třídu.

 

 

 

Cílová skupina
Žáci 8. a 9. ročníků základních škol (případně mladší žáci, kteří mají alespoň částečné znalosti o událostech 2. světové války).


Východiska a průběh programu
Program je postaven na uměleckém dokumentárním filmu POSLEDNÍ LET PETRA GINZE, který popisuje krátký život Petra Ginze. Petr Ginz byl nevšedně nadaný chlapec, narodil se v Praze roku 1928 a v roce 1942 byl kvůli židovskému původu svého otce deportován do terezínského ghetta, kde patřil mezi nejvýraznější dětské osobnosti. Napsal desítky povídek, deníky, dokonce román (ten byl vydán knižně) a týden co týden vydával ve spolupráci s ostatními dětmi časopis s názvem Vedem.
Jeho příběh obletěl celý svět v roce 2003, když při návratu na zem shořel raketoplán Kolumbia a s ním celá jeho posádka, včetně prvního izraelského astronauta Ilana Ramona, který si s sebou na palubu vzal jednu z Petrových kreseb jako připomínku holokaustu. Událost se odehrála právě v den narozenin Petra Ginze, a vedla k objevení jeho deníků na půdě jednoho z pražských domů.

Program je vhodným doplňkem výuky historie a multikulturní výchovy. Optikou historických faktů nahlíží na současné problémy nenávisti k různým menšinám naší společnosti.

A. představení programu a ujasnění základních pojmů
B. film Poslední let Petra Ginze a život Petra Ginze
C. diskuze o filmu, Petr Ginzovi a souvislostech v dnešní době


Podmínky účasti a termíny konání

Program se koná v Kulturně-vzdělávacím centru Židovského muzea v Praze, Maiselova 15. Program je díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR poskytován zdarma.

Možné termíny konání:
pátek 9.11. od 8:30 a 11:00 hodin
úterý 20. 11. od 8:30 a 11:00 hodin
středa 21.11. od 8:30 a 11:00 hodin
středa 28.11. od 11:00 hodin
čtvrtek 29.11. od 8:30 a 11:00 hodin
pátek 30.11. od 8:30 a 11:00 hodin
pátek 7.12. od 8:30 a 11:00 hodin
pondělí 17.12. od 8:30 a 11:00 hodin

 

Přihlášky s uvedením požadovaného termínu, ročníku a počtu žáků prosím zasílejte na info@oponaops.eu.

Kapacita programu je již bohužel naplněna. Máte-li zájem o podobné programy, doporučujeme Vám podívat se na nabídku Odd. vzdělávání a kultury ŽMP v Praze zde.


Partneři programů pro školy:
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR
Oddělení vzdělávání a kultury Židovského muzea v Praze
Gymnázium Přírodní škola
Památník Terezín

Projekt inspirující se ve filmu Poslední let Petra Ginze. Připomíná, kam na začátku 20. století vedly předsudky společnosti a hledání viníků za hospodářskou krizi. Odráží ale i současný problém xenofobie v české společnosti.
 

Partneři