TÝDEN SVOBODY 2011

Jedeme dál: konference a výstava na téma Varšavské smlouvy

Jedeme dál: konference a výstava na téma Varšavské smlouvy
Týden svobody pokračujte mezinárodní konferencí a další výstavou. Obě události se zabývají Varšavskou smlouvou.

 

 

Dnes a zítra, tedy v pondělí 27. a v úterý 28. června, se v rámci konference EVROPA SJEDNOCENÁ A SVOBODNÁ? setkají státníci, kteří se před dvaceti lety aktivně podíleli na rozpuštění varšavského paktu a ti, kteří z Československa vyprovodili sovětská vojska. Konference se uskuteční v sídle české diplomacie, v Černínském paláci, kde k podpisu dohody o rozpuštění Varšavské smlouvy došlo.


Pozvání na konferenci přijali Malcolm Rifkind, ministr obrany (1992 - 1995) a ministr zahraničních věcí Velké Británie (1995 - 1997), Andrej Kozyrev, ministr zahraničních věcí Ruska (1990-1996), Boris Pankin, ministr zahraničních věcí SSSR (1991), Władysław Bartoszewski, ministr zahraničních věcí Polska (1995, 2000 - 2001), Géza Jeszenszky, ministr zahraničních věcí Maďarska (1990 - 1994), Jean-Pierre Chevenement, ministr obrany Francie (1988 - 1991), Paul Wolfowitz, náměstek ministra obrany USA (1989 - 1993) a (2001 - 2005), František Mikloško, předseda Slovenské národní rady (1990 - 1992) a mnozí další významní hosté.


Kapacita pro účastníky je sice omezená, ale zajímáte-li se o toto téma, máme pro Vás dobrou zprávu. Celou konferenci můžete sledovat online na www.mzv.cz/wpc a www.czech.cz.

 

 

To však není jediná událost nejbližších dnů! Dnes večer zahájí ve Valdštejnské zahradě 1. místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka výstavu s názvem BRATRSKÉ OBJETÍ?, která rekapituluje vznik, existenci i zánik vojenského paktu Varšavská smlouva. Kromě zajímavých faktů zahrnuje i dobové fotografie z tehdejších jednání i společných vojenských cvičení a především fotografie Karla Cudlína, který před dvaceti lety dokumentoval odchod sovětských vojsk z Milovic a letos na tato místa vrátil, aby je znovu zaznamenal a poskytl obrázek o tom, jak se změnila. Výstavu můžete navštívit od úterý až do 31. 8. 2011, vždy v otevírací dobu Valdštejnské zahrady. Vstup je samozřejmě zdarma.

Brzy se Vám ozveme s novými zprávami, Týden svobody se blíží svému vrcholu! Veškeré podrobnosti najdete i nadále na tomto webu a také na FaceBooku.

Letos v červnu uplyne dvacet let od odchodu posledního sovětského vojáka z území našeho státu a od zrušení vojenského paktu Varšavská smlouva. U této příležitosti se uskuteční první ročník mezinárodního komponovaného projektu TÝDEN SVOBODY.
 

Partneři

 

 

 MO ČR