TÝDEN SVOBODY 2011

Návrat růžového tanku zahajuje Týden svobody

Návrat růžového tanku zahajuje Týden svobody
Právě dnes přijede do Prahy symbol konce sovětské okupace, tank č. 23, který výtvarník David Černý před dvaceti lety přebarvil na růžovo, a zahájí tak projekt Týden svobody.

Zítra, 21. června tomu bude dvacet let, co z Československa odjel poslední vlak se sovětskou vojenskou technikou a okupačními vojáky a uzavřel jednu složitou  kapitolu našich moderních dějin. U té příležitosti se dnes do Prahy na několik dní vrací slavný růžový tank a zahájí tak TÝDEN SVOBODY připomínající nejen konec okupace, ale také rozpuštění Varšavské smlouvy, vojenského paktu, jehož jedinou vojenskou operací byla okupace Československa v srpnu 1968. Nepůjde jen o vzpomínání, TÝDEN SVOBODY je příležitostí otevřít diskuzi o totalitních režimech současnosti a bilancování stavu demokracie u nás v Evropě.

 

Tank přivezeme z vojenského muzea v Lešanech do smíchovského přístaviště, kde bude přeložen na plovoucí ponton, na kterém ve 14.00 hodin odplujeme ke Střeleckému ostravu, kde bude zakotven do 1. 7. 2011.

 

Návrat růžového tanku krok za krokem sledujte na sociální síti FaceBook.

Letos v červnu uplyne dvacet let od odchodu posledního sovětského vojáka z území našeho státu a od zrušení vojenského paktu Varšavská smlouva. U této příležitosti se uskuteční první ročník mezinárodního komponovaného projektu TÝDEN SVOBODY.
 

Partneři

 

 

 MO ČR