TÝDEN SVOBODY 2011

VELETRH SVOBODY

 

 

 

 

 

 

 

 

VELETRH SVOBODY

28. a 29. června 2011

Václavské náměstí
SEZNAMTE SE!!!

 

BĚLORUSKO, JEDINÁ EVROPSKÁ DIKTATURA

Informační stánek o současné situaci v Bělorusku připravený běloruskou sekcí organizace Člověk v tísni a občanským sdružením Občanské Bělorusko. Část stánku bude tvořit improvizovaná cela s předměty přivezenými přímo z Běloruska. Návštěvníci si budou moci popovídat s nezávislou běloruskou novinářkou a matkou jednoho z politických vězňů nebo podpořit snahu tamějšího disentu podpisem petice za propuštění všech politických vězňů adresovanou prezidentu Lukašenkovi nebo také poslat pohlednici některému z vězňů.

 

KUBA. OSTROV SVOBODY?

Informační stánek o současné situaci na Kubě a prezentace několika projektů např. Nezávislých knihoven, které sbírají zakázanou kubánskou literaturu, projekt Libri Prohibity určený kubánským spisovatelům nebo představení unikátního kulturně-sociálního centra Coco Solo Social Club. Návštěvníci budou mít možnost přímo na místě vyjádřit svůj nesouhlas s castrovským režimem, napsat vzkaz perzekvovaným umělcům nebo poslat pohlednici Raulu Castrovi resp. vystavit mu růžovou kartu.

Růžová karta pro Raula Castra
Na sobotní koncert kubánské kapely Porno Para Ricardo na United Islands se spousta návštěvníků oblékla na protest proti nepovolení vycestování většiny členů kapely do růžové, symbolické barvy Týdne svobody, a Jan Šibík z Reflexu je při tom vyfotil. Z fotky jsme udělali pohlednici a právě tu může Raulu Castrovi kdokoliv poslat.

 

AMNESTY INTERNATIONAL

Amnesty international je jednou z nejstarších a nejaktivnějších lidskoprávních neziskových organizací. Návštěvníci zjistí, jak mohou snadno alespoň trochu pomoci lidem, jejichž svobody a lidská práva jsou porušována. Velký prostor bude poskytnut aktuálnímu projektu 3 MINUTY STAČÍ, návštěvníci budou moci svým podpisem podpořit právníka ze Sýrie, ženy odsouzené k ukamenování v Íránu a novináře z Číny.


ČÍNA, DĚSIVÝ ASIJSKÝ TYGR

Na stánku bude k podepsání petice pro zastavení zneužívání stoupenců Falun Gongu a vězňů svědomí jako nedobrovolných dárců orgánů v čínských nemocnicích a koncentračních táborech. Třikrát za den, bude hodinu probíhat rekonstrukce odběrů orgánů a jejich prodej za dohledu čínské státní policie. Návštěvníci se budou moci zároveň zeptat na cokoliv, co je na současné Čině zajímá.


POST BELLUM

Občanské sdružení POST BELLUM zaznamenává vzpomínky svědků důležitých historických momentů naší země např. veteránů 2. světové války, obětí holocaustu nebo politických vězňů a dalších významných osobností politického, kulturního, sociálního a akademického života ve 20. a 21. století v Československu a České republice s cílem zachytit paměť našeho národa.

 

ŽIVÁ KNIHOVNA aneb nesuď knihu podle obalu!

I demokratická společnost má své problémy, často jimi jsou předsudky a stereotypy většinové společnosti vůči různým menšinám. Unikátní projekt ŽIVÁ KNIHOVNA umožňuje návštěvníkům čelit svým předsudkům a mluvit o nich přímo s těmi, kterých se týkají. Knihami v ŽIVÉ KNIHOVNĚ jsou zástupci menšin, čtenářem může být kdokoliv z veřejnosti a čtením je rozuměn soukromý rozhovor knihy a čtenáře. Seznamte se, navrhněte nové knihy či si jen tak popovídejte o svých předsudcích.

 

ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČR

Evropská komise dlouhodobě podporuje aktivity zaměřené na zdůrazňování důležitosti demokracie a nutnossti dodržování lidských práv nejen v EU ale i v celé Evropě a jiných částech světa. Návštěvníci se budou moci setkat se zástupci Zastoupení a zeptat se na cokoliv  o EU a lidských právech či jiných tématech týkajících EU.


OPONA & TRENAŽÉR TOTALITY

Informační stánek organizátora Týdne svobody, obecně prospěšné společnosti OPONA a prezentace jejího největšího připravovaného projektu TRENAŽÉRU TOTALITY, který umožní na vlastní kůži zažít realitu života v komunistickém Československu od 50. do 80. let 20. století.


SPECIÁLNÍ PROGRAM

CHCETE MĚ? ANEB ADOPTUJTE DIKTÁTORA

středa 17:30

Hrají Simona Babčáková a Jiří Laštovka
DISKUTUJTE!!!


ÚTERÝ

12:00    REAGANOVI VNUCI: arabské revoluce jako konečné vítězství demokracie?


Moderátor: Irena Kalhousová, hlavní analytička Prague Security Studies Institute. Spoluzakladatelka vzdělávacího institutu European Leadership & Academic Institute (ELAI). Přednáší na Anglo-American University. V minulosti pracovala v nadaci ADRA, v nadaci Heinrich Böll Stiftung a v Asociaci pro mezinárodní otázky. Specializuje se především na Blízký východ a jeho současné konflikty a zahraniční politiku EU a USA.

Hosté:
Zora Hesová, publicistka, komentátorka dění na Středním Východě a otázek spojených s islámem. Angažovala se ve studentských projektech v Bosně.
Dia Eddin Felfel, místopředseda Libyjského klubu, oficiální instituce sdružující Libyjce v ČR.
Ivan Gabal, sociolog, publicista, zabývá se výzkumem, analýzou a návrhy politik. Do roku 1989 pracoval v ČSAV. Spoluzaložil Kruh nezávislé inteligence. Vedl volební kampaně OF (1990) a Občanského hnutí (1992). Založil a vedl Odbor politických analýz Kanceláře prezidenta ČSFR (1991). Spoluzaložil výzkumnou agenturu AISA.14:00    RUSKO: země dvou tváří


Moderátor: Rostislav Valvoda, překladatel, projektový koordinátor ve Východoevropské sekci Centra pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni, krátkodobý volební pozorovatel OBSE při prezidentských volbách v Gruzii v lednu 2008.

Hosté:
Irina Lagunina, redaktorka ruské sekce Rádia Svobodná Evropa16:20    SOUČASNÉ HROZBY DEMOKRACIE V EU

Moderátor: Tomáš Karásek, přednáší FSV UK o mezinárodní bezpečnosti a konfliktech, bezpečnostní integraci v Evropě a euroatlantickém prostoru a nových bezpečnostních hrozbách. Věnuje se problematice evropské bezpečnosti. Je ředitelem Výzkumného centra AMO.

Hosté:
Irena Kalhousová, hlavní analytička Prague Security Studies Institute. Spoluzakladatelka vzdělávacího institutu European Leadership & Academic Institute (ELAI). Přednáší na Anglo-American University. V minulosti pracovala v nadaci ADRA, v nadaci Heinrich Böll Stiftung a v Asociaci pro mezinárodní otázky. Specializuje se především na Blízký východ a jeho současné konflikty a zahraniční politiku EU a USA.
Lukáš Sedláček, bývalý šéfredaktor vládního portálu Euroskop, projektový manažer neziskové organizace ANO pro Evropu a analytik pro Cubic Applications Group při Ministerstvu obrany ČR. Spoluzakladatel vzdělávacího institutu European Leadership & Academic Institute (ELAI). Zabývá se etikou v mezinárodních vztazích, Evropskou unií.


17:30    VEŘEJNOST PROTI KORUPCI

Moderátor: Jiří Pehe, politický analytik, komentátor politického dění v ČR i v zahraničí, autor beletrie, knih o politice, článků a analytických studií o vývoji ve východní Evropě. Bývalý poradce prezidenta ČR Václava Havla (1997-1999).
 

Hosté:
Jan Štern, scénárista a producent. Bývalý redaktor samizdatového časopisu Prostor, vedoucí činitel OF, poslanec Federálního shromáždění za OF, později za ODA, dramaturg a producent ČT, podílel se např. na dokumentárním cyklu o obětech komunistické represe Ztracená duše národa.
Hana Marvanová, bývalá disidentka, spoluzakladatelka Občanského fóra, poslankyně České národní rady, později Poslanecké sněmovny, spoluzaložila Unii svobody a stala se její předsedkyní (2001-2002), místopředsedkyně Poslanecké sněmovny PČR (2002-2003).
Martin Kotas, Opona, o.p.s.


STŘEDA

12:30    POBYT A ODSUN SOVĚTSKÝCH VOJSK

 

Moderátor: Jakub Železný, moderátor, redaktor ČT a Českého rozhlasu.
Hosté:
Michael Kocáb, český hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista, politik a podnikatel. Bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny (2009-2010), zmocněnec pro oblast lidských práv Úřadu vlády (do 2010), poslanec Federálního shromáždění ČSFR a jeden z iniciátorů odchodu sovětských vojsk z území bývalého Československa (1990-1991).
Svetozár Naďovič, slovenský generál, velitel odchodu sovětských vojsk z ČR, podílel se na jeho hladkém průběhu.

 

14:00    RONALD REAGAN: Inspired Freedom

Moderátor: Jakub Železný, moderátor, redaktor ČT a Českého rozhlasu.
Hosté:
Roman Joch, liberálně-konzervativní politik, publicista, politický komentátor a překladatel. Bývalý zahraniční tajemník Občanské demokratické aliance (1994–1996), místopředseda Konzervativní strany (2001–2003), ředitel Občanského institutu (od 2003). Na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické přednáší předmět Politické ideologie. Poradce pro zahraničí a lidská práva premiéra Petra Nečase (od 2010).
Roger W. Robinson, Jr., spoluzakladatel Prague Security Studies Institute, zastával např. funkci ředitele mezinárodních ekonomických vztahů v Národní bezpečnostní radě Bílého domu. 16:00    HOW TO HELP
S Pavlínou Wolfovou a hosty o tom, jak může každý z nás pomoci lidem v nesvobodných zemích

 

 

DÍVEJTE SE!!!


ÚTERÝ

9:20    KONEC EXPERIMENTU (1991)
Unikátní záběru ze srpna 1968, které až do samotové revoluce ležely v trezoru, sestříhané do unikátního snímku.

 

9:50    VLTAVA 1966 (1966)
Záznam společného cvičení vojsk Varšavské smlouvy


10:20    SEVEROKOREJSKÉ KONCENTRAČNÍ TÁBORY (2011)
Jak KLDR zachází s lidmi nepohodlnými režimu Kim Čong Ila? Film k výstavě LÁSKA A SVOBODA PRO UVĚZNĚNÉ, která probíhá v pasáži paláce Lucerna


10:45    COCO SOLO SOCIAL CLUB (2010)
Dokumentární snímek o unikátní kulturním prostoru v kubánské Havaně.


11:40    ČRo pobyt a odsun (2011)
Seriál Českého rozhlasu k 20. výročí odsunu sovětských vojsk o jednotlivých svědcích událostí. Videa připravená z materiálů, které redaktoři Radiožurnálu posbírali při připravovaní seriálu k 20. výročí konce sovětské okupace.


11:50 SVOBODA VE STŘEDNÍ ASII
Středoasijští novináři o svobodě slova ve svých zemích


13:00 Manželka za padesát ovcí (2010)
Dokument o šestnáctileté Sabere, kterou příbuzný v 10 letech prodá jako manželku o 40 let staršímu Tálibánci, jenž ji čtyřikrát přivedl do jiného stavu. Podaří se jí utéct a spolu s rodinou marně bojuje o rozvod, když začnou přicházet výhrůžky kvůli její 10 leté sestře, kterou si má za stádo ovcí vzít jiný muž.


13:53 Češi ve 21. Století
Jak se Češi dívají na dvacet demokratických let následujících po sametové revoluci? Váží si svobody a demokracie i přes všechny její nedostatky?


15:00 Anna v přední linii (2008)
Anna Politkovská, ruská novinářka týdeníku Novaja gazeta, jež se nebála otevřeně kritizovat ruskou vládu za její postup ve válce v Čečensku, byla zavražděna neznámým vrahem. Film vypráví poutavou dokumentární formou novinářčin životní příběh.


16:18 ČRo pobyt a odsun (2011)
Seriál Českého rozhlasu k 20. výročí odsunu sovětských vojsk o jednotlivých svědcích událostí. Videa připravená z materiálů, které redaktoři Radiožurnálu posbírali při připravovaní seriálu k 20. výročí konce sovětské okupace.


18:30 Kimčongílie (2009)
Do severokorejských koncentračních táborů se lidé dostanou velmi snadno, např. za zmačkání novin s portrétem otce zakladatale Kim Ir-sena nebo jeho syna, současného vládce Kim Čong-ila. Dostat se ven je ale téměř nemožné. Příběhy severokorejských vězňů, kteří jako jedni z mála unikli z koncentračních táborů.


19:45 Vnoučata kubánské revoluce (2010)
„V téhle zemi nemá cenu pracovat ani studovat," říká mladá Merci na ulici Havany. Na Kubě roste nová opozice, dnešní mladí lidé, kteří nemají s padesát let starým revolučním tažením nic společného a necítí k jeho idejím už ani sentiment svých rodičů. Vnuci a vnučky kubánské revoluce otevřeně vypráví o frustraci a depresi mladé generace.


20:45 Barmský videožurnál (2008)
Strhujícím způsobem sestavený dokument nabízí podrobný a navýsost autentický záznam událostí, kdy Barmánci po devatenácti letech překonali svůj hluboce zakořeněný strach z vládních represí a vyšli za mohutné podpory buddhistických mnichů do ulic Rangúnu. S malou kamerou a mobilním telefonem natočilo 30 odvážných mladých Barmánců ze skupiny Democratic Voice of Burma protivládní demonstrace v září roku 2007 a jejich následné surové potlačení.

 

STŘEDA
12:00    KONEC EXPERIMENTU (1991)
Unikátní záběru ze srpna 1968, které až do samotové revoluce ležely v trezoru, sestříhané do unikátního snímku.


12:28 ČRo pobyt a odsun (2011)
Seriál Českého rozhlasu k 20. výročí odsunu sovětských vojsk o jednotlivých svědcích událostí. Videa připravená z materiálů, které redaktoři Radiožurnálu posbírali při připravovaní seriálu k 20. výročí konce sovětské okupace.


13:30 Tři dary (2011)
Česká dokumentaristka Erika Hníková se vydala po stopách české pomoci v Afghánistánu. Ve třech příbězích rodin zjišťuje, jak může ovlivnit život rodiny darované hejno slepic, tkalcovský stav nebo včelí roje.


13:56 ČRo pobyt a odsun (2011)
Seriál Českého rozhlasu k 20. výročí odsunu sovětských vojsk o jednotlivých svědcích událostí. Videa připravená z materiálů, které redaktoři Radiožurnálu posbírali při připravovaní seriálu k 20. výročí konce sovětské okupace.


15:00    KONEC EXPERIMENTU (1991)
Unikátní záběru ze srpna 1968, které až do samotové revoluce ležely v trezoru, sestříhané do unikátního snímku.


15:28    VLTAVA 1966 (1966)
Záznam společného cvičení vojsk Varšavské smlouvy


15:46 Smlouva na obranu míru
Dobový snímek o Varšavské smlouvě


16:30    SEVEROKOREJSKÉ KONCENTRAČNÍ TÁBORY (2011)
Jak KLDR zachází s lidmi nepohodlnými režimu Kim Čong Ila? Film volně navazující na výstavě LÁSKA A SVOBODA PRO UVĚZNĚNÉ, která probíhá v pasáži paláce Lucerna.


17:00    KONEC EXPERIMENTU (1991)
Unikátní záběru ze srpna 1968, které až do samotové revoluce ležely v trezoru, sestříhané do unikátního snímku.

Novinky v projektu

Týden svobody 2011 končí, ne však úplně.

Hlavní události Týdne svobody 2011 jsou za námi, některé z výstav je však možné navštívit i nadále.

Více zde >>

Ronald Reagan má v Praze svou ulici!

Letiště se nám bohužel přejmenovat nepodařilo, ale náš čin inspiroval jiné příznivce Ronalda Reagana a výsledkem je přejmenování části ulice Dr. Zi...

Více zde >>

KONCERT ZA SVOBODU už ZÍTRA!

Monkey Business, Laura a její tygři, Visací zámek a Porno Para Ricardo, zítra od 18:00 na Václavském náměstí. Přijďte završit Týden svobody hudební os...

Více zde >>

Jak poslat RŮŽOVÝ POHLED na Kubu

Dostal se Vám do ruky pohled s fotkou Gorkiho z Porno Para Ricardo s z United Islands, kde všichni zúčastnění udělují růžovou kartu Raulu Castrovi? Čtěte...

Více zde >>

Partneři

 

 

 MO ČR