V4 Rok za rokem

O projektu

 

U příležitosti letošního výročí společného pro všechny země Visegradské skupiny jsme připravili projekt s názvem V4 ROK ZA ROKEM, který rekapituluje historii těchto zemí od konce 2. světové války do současnosti. Letos oslaví Češi, Slováci, Maďaři a Poláci společné výročí zrušení Varšavské smlouvy, jejíž jedinou vojenskou akcí byla okupace Československa v roce 1968, a zároveň výročí odchodu jejích vojáků ze zmíněných zemí.

 

Webový portál www.rokzarokem.cz resp. www.yearbyyear.eu představuje unikátní propojení historie čtyř středoevropských států. Během studené války pojem střední Evropa téměř ztratil svůj význam, existoval pouze východ a západ. Po pádu totalitních režimů začal znovu nabývat na důležitosti a střední Evropa je opět vnímána jako jeden z významných územních celků, který spojuje více než geografická poloha. Srovnávací přehled V4 ROK ZA ROKEM pomáhá uvědomit si společné kořeny států středu Evropy a vyplnit mezery v popisu jejich historického vývoje.

 

První část projektu tvoří koláž politických, společenských a kulturních událostí zemí Visegrádské čtyřky České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska od konce druhé světové války do roku 1990. Druhou pak eseje významných osobností o demokratickém vývoji těchto zemích v posledních dvaceti letech, které budou doplněny putovní výstavou (Praha, Bratislava, Krakow, Budapešť).

 

Webové stránky jsou nejen v češtině a angličtině, ale také polštině a maďarštině a tak mohou vyhovět potřebám nejširší veřejnosti.

 

Webové stránky s texty v češtině, maďarštině, polštině a angličtině nabízí detailní přehled totalitní historie zmíněných zemí mezi roky 1944 a 1990, který přibližuje, jak totalitní systémy kontrolovaly společnost a jakým způsobem se s nimi vyrovnávali ve svém každodenním životě občané.

 

Další informace hledejte na www.rokzarokem.cz

Novinky v projektu

Rok za rokem v polském Nowem Saczu

V Polsku se výstava Rok za rokem koná už na druhém místě.

Více zde >>

Poslední destinace V4 rok za rokem: Budapešť

Ojedinělé místo v Budapešti - Memento Park - hostí výstavu V4 rok za rokem.

Více zde >>

V4 rok za rokem míří do Krakova

Výstava V4 rok za rokem upozorňující na stejnojmenný on-line projekt začíná v Krakově.

Více zde >>

V4 rok za rokem v Bratislavě

Od dnešního dne láká na online projekt V4 ROK ZA ROKEM stejnojmenná výstava v Bratislavě.

Více zde >>

Partneři