V4 Rok za rokem

Poslední destinace V4 rok za rokem: Budapešť

Poslední destinace V4 rok za rokem: Budapešť
Ojedinělé místo v Budapešti - Memento Park - hostí výstavu V4 rok za rokem.

 

 

Po Praze, Bratislavě a Krakově je Budapešť další visegradským městem, které hostí výstavu upozorňující na stejnojmenný online projekt mapující historické události středu Evropy od konce Druhé světové války po současnost. Navštívit ji můžete v jakýchkoliv denní či noční (to však s baterkou) čas v Memento Parku.

Webové stránky www.rokzarokem.cz a www.yearbyyear.eu s texty v češtině, slovenštině, maďarštině, polštině a angličtině nabízí detailní přehled totalitní historie zmíněných zemí mezi lety 1944 a 1990, který přibližuje, jak totalitní systémy kontrolovaly společnost a jakým způsobem se s nimi vyrovnávali ve svém každodenním životě občané.
Poslední dvě dekády popisují unikátní texty významných osobností. Nad dvaceti lety demokracie na Slovensku se zamyslel spisovatel a publicista Michal Hvorecký. Události v České republice a jejich souvislosti předestřel šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery. Světoznámý spisovatel Mariusz Szczygiel připomíná začátky polské demokracie ve svých denících ze začátku 90. let. Cestu Maďarska z totality do demokracie vykresluje povídka maďarského spisovatele Marton Gerlóczyho o jednom konkrétním osudu.

Výstava nabízí ukázky jejich textů doplněné několika fotografiemi. Ke zhlédnutí byla již v Praze a v Bratislavě. Nyní ji kromě Budapešti hostí také Krakow.  

 

Memento Park

 

www.rokzarokem.cz
www.yearbyyear.eu

Historie střední Evropy žije na webu!
 

Partneři