V4 Rok za rokem

V4 rok za rokem míří do Krakova

V4 rok za rokem míří do Krakova
Výstava V4 rok za rokem upozorňující na stejnojmenný on-line projekt začíná v Krakově.

 

 

Od úterý 8. listopadu 2011 bude výstava V4 ROK ZA ROKEM v Městské knihovně v Krakově připomínat historii visegradských zemí očima čtyř významných osobností. Výstava upozorňuje na stejnojmenný online projekt mapující historické události středu Evropy od konce Druhé světové války po současnost. 

Webové stránky www.rokzarokem.cz a www.yearbyyear.eu s texty v češtině, slovenštině, maďarštině, polštině a angličtině nabízí detailní přehled totalitní historie zmíněných zemí mezi lety 1944 a 1990, který přibližuje, jak totalitní systémy kontrolovaly společnost a jakým způsobem se s nimi vyrovnávali ve svém každodenním životě občané.
Poslední dvě dekády popisují unikátní texty významných osobností. Nad dvaceti lety demokracie na Slovensku se zamyslel spisovatel a publicista Michal Hvorecký. Události v České republice a jejich souvislosti předestřel šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery. Světoznámý spisovatel Mariusz Szczygiel připomíná začátky polské demokracie ve svých denících ze začátku 90. let. Cestu Maďarska z totality do demokracie vykresluje povídka maďarského spisovatele Marton Gerlóczyho o jednom konkrétním osudu.

Výstava nabízí ukázky jejich textů doplněné několika fotografiemi. Po celé léto byla k nahlédnutí v Praze, v říjnu v Bratislavě a nyní ji mohou navštívit lidé v Krakově a za nedlouho také v Budapešti.

 

www.rokzarokem.cz
www.yearbyyear.eu

Historie střední Evropy žije na webu!
 

Partneři