V4 Rok za rokem

V4 rok za rokem v Bratislavě

V4 rok za rokem v Bratislavě
Od dnešního dne láká na online projekt V4 ROK ZA ROKEM stejnojmenná výstava v Bratislavě.

 

 

Od pondělí 17. října až do 13. listopadu 2011 bude výstava V4 ROK ZA ROKEM v Medické zahradě připomínat historii visegradských zemí očima čtyř významných osobností. Výstava upozorňuje na stejnojmenný online projekt mapující historické události středu Evropy od konce Druhé světové války po současnost.

V průběhu studené války pojem střední Evropa téměř ztratil svůj význam, existoval len "Východ" a "Západ". Po pádu totalitních režimů začal nabývat na důležitosti a střední Evropa je opět vnímána jako jeden z významných celků, který spojuje víc než jen geografická poloha. V4 ROK ZA ROKEM pomáhá uvědomit si společné kořeny států středu Evropy a vyplnit mezery v popisu jejich historického vývoje.

Webové stránky www.rokzarokem.cz a www.yearbyyear.eu s texty v češtině, slovenštině, maďarštině, polštině a angličtině nabízí detailní přehled totalitní historie zmíněných zemí mezi lety 1944 a 1990, který přibližuje, jak totalitní systémy kontrolovaly společnost a jakým způsobem se s nimi vyrovnávali ve svém každodenním životě občané.
Poslední dvě dekády popisují unikátní texty významných osobností. Nad dvaceti lety demokracie na Slovensku se zamyslel spisovatel a publicista Michal Hvorecký. Události v České republice a jejich souvislosti předestřel šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery. Světoznámý spisovatel Mariusz Szczygiel připomíná začátky polské demokracie ve svých denících ze začátku 90. let. Cestu Maďarska z totality do demokracie vykresluje povídka maďarského spisovatele Marton Gerlóczyho o jednom konkrétním osudu.

Výstava v Medické zahradě nabízí ukázky jejich textů doplněné několika fotografiemi. Po celé léto byla k nahlédnutí v Praze a po Praze ji budou mít možnost navštívit lidé v Krakově a Budapešti.

 

www.rokzarokem.cz
www.yearbyyear.eu

Historie střední Evropy žije na webu!
 

Partneři