17. 11. 2010 DEN SVOBODY

O projektu

I letos připomeneme zásadní mezník našich dějin 17. listopad 1989. DEN SVOBODY navazuje na loňskou rozsáhlou událost 20 let bez opony - Máme co slavit!, kdy se v průvodu z Albertova na Národní třídu a přímo na Národní třídě sešlo více než 20 000 lidí. Dějištěm letošních oslav bude podesta Nové scény Národního divadla a klub Rock Café.

 

 

Letošní akce rozhodně nebude tak rozsáhlá jako ta loňská, ale jistě bude důstojnou symbolickou připomínkou 17. listopadu. Pro návštěvníky jsou připraveny dva koncerty a dva unikátní dokumenty. Věříme, že 17. 11. 2010 v Rock Café vytvoříme prostor pro otevřenou diskuzi o tom, kam se za poslední rok posunula společenská a politická situace.

 

Rock Café bohužel stále čelí problémům s otevřením hudebního sálu, ale rozhodli jsme se, že akci nemá smysl přesouvat jinam z místa, které je symbolické pro 17. listopad nejen svou adresou.

 

 

 

PROGRAM

 

ROCK CAFÉ


19:00 - 22:00

Diktát (CZ), Armia (PL)22:00 - 00:00

Zew Wolności (PL)
The Making of (CZ)


00:00 - ???

AfterParty

 


PODESTA NOVÉ SCÉNY NÁRODNÍHO DIVADLA

 

21:00 - 23:00

Zew Wolności (PL)
The Making of (CZ)

 

 

Vstup zdarma

 

 

ARMIA

Kapela Armia patří mezi legendy polské nezávislé rockové scény, na které působí od 80. let. Od čistě punkových začátků se styl kapely postupně vyvíjel směrem k dynamickému hardcorovému zvuku s elementy punku či trashmetalu a free jazzu, kapela využívá také netypické nástroje jako lesní roh, housle nebo violoncello.

Webové stránky kapely
MySpace profil kapely

 

 

DIKTÁT

Tříčlenná kapela vznikla ze skupin: Něžný Loket, Veselý Míša a Trocha ticha na podzim roku 1999. Od té doby vystoupila na desítkách jevišť, převážně v Praze. Krom autorských vystoupení se účastnila mnoha koncertů pro dobročinné a neziskové organizace podporujících mj. nevidomé, sociálně či mentálně slabé. Mezi největší úspěchy psychadelického tria patří nahrávání debutového alba, chystaného na rok 2011. 

"How do you feel" na YouTube

 

 

THE MAKING OF

PREMIÉRA

dokument
Česká republika, 2010

Režie: Jan Foukal


The making of... je osobitá reflexe proměny ducha od 17. listopadu 1989 do 17. listopadu 2009. Filmová rekonstrukce revolučních okamžiků vrcholí střetem demonstrantů a veřejné bezpečnosti uskutečněným v den oslav pádu železné opony. Komentované homevideo se během dvaceti let promění z euforického tripu v obraz společenské prázdnoty. Hra na revoluci, ve které se svoboda stala dobrovolně odevzdanou formulí, je vítanou atrakcí pobitých komparzistů...  Film o filmu jsou střepy jedné věčnosti viděných autorovou optikou.

 

 

ZEW WOLNOŚCI

(Beats of Freedom, Rytmus svobody)

Hudební
Polsko, 2010, 75 min.

Režie: Wojciech Słota, Leszek Gnoiński

Příběh nezávislé hudební scény v Polsku vypráví britský novinář a spisovatel Chris Salewitz od prvního protestsongu Czesława Niemena přes proces s polskými hippies, nástup punkové revolty až k Solidaritě.

Hudba a svoboda jsou spojeny tisíci příběhů. Dokument s podtitulem Jak svrhnout totalitní režim pomocí domácího zesilovače rekapituluje, jak v Polsku posilovala rocková hudba pocit nezávislosti od šedesátých let až k pádu komunistického režimu. Britský novinář a spisovatel Chris Salewitz jde po stopách různých příběhů: od prvního polského protestsongu Czesława Niemena přes proces s polskými hippies, nástup punkové revolty až k rokům Solidarity a výjimečného stavu. Na festival v Jarocinu, největším ve východní Evropě, se sjíždělo dvacet tisíc posluchačů a polské vládě se nedařilo mít rockovou scénu pod kontrolou. Film ze země, kde rock znamenal zároveň únik před katolicismem, je plný silných, mnohdy absurdních příběhů. Písňový text skupiny Maanam, psaný pod vlivem marihuany, byl cenzurou označen jako alegorie na sovětský vpád do Afghánistánu a zakázán. Snímek o hudbě jako nositeli naděje nechává znít písně skupin Tilt, Brygada Kryzys, T. Love, Maanam, Kult, Republika, Lady Pank, Izrael, 1984, Siekiera či Dezerter. 

Trailer na YouTube

 

symbolickou připomínkou k 17. listopadu.

Novinky v projektu

Letošní oslava výročí sametové revoluce

I v letošním roce připomene obecně prospěšná společnost OPONA zásadní mezník našich dějin 17. listopad 1989. DEN SVOBODY navazuje na loňskou rozsáhlou...

Více zde >>

Partneři