17. 11. 2010 DEN SVOBODY

Letošní oslava výročí sametové revoluce

Letošní oslava výročí sametové revoluce
I v letošním roce připomene obecně prospěšná společnost OPONA zásadní mezník našich dějin 17. listopad 1989. DEN SVOBODY navazuje na loňskou rozsáhlou událost 20 let bez opony - Máme co slavit!, kdy se v průvodu z Albertova na Národní třídu a přímo na Národní třídě sešlo více než 20 000 lidí. Dějištěm letošních oslav bude podesta Nové scény Národního divadla a klub Rock Café.
Pro návštěvníky jsou připraveny dva koncerty, zahraje polská punková kapela Armia a český Diktát. Původně mělo být koncertů více, ale městská část Praha 1 dosud a vlastně již znovu neukončila opravnou rekonstrukci dolního sálu ve slíbeném termínu. „Situace  v klubu se nám už po několikáté zkomplikovala. Listopadový rpogram byl už dlouho předem připravený, měl to být první měsíc, kdy se bude po roce a půl hrát zase plnohodnotně, tedy „plugged“, v opraveném sále. Bohužel jsme znovu nuceni některé koncerty úplně zrušit a jiné přesunout do horního sálu, kde se doteď pořádaly koncerty pod vynucenou hlavičkou „unplugged café“, tedy v akustické podobě. I ty, které z listopadového programu zachováme, budou muset proběhnout více potichu, i když ne vyloženě akusticky. Navíc jsme omezeni koncem produkcí ve 22:00. To se nejen k naší nespokojenosti týká také hudebního prochu v rámci oslav 17. listopadu“, řekla Tereza Fišerová z Rock Café.
„Doufáme, že letošní akce, která rozhodně nebude tak rozsáhlá jako ta loňská, bude důstojnou symbolickou připomínkou k 17. listopadu. Vstupné na koncerty i projekce bude na obou místech zdarma. Věřím, že umožníme, aby se setkali ti, pro které jsou naše svobody i funkční demokracie zásadní a budou moci poslouchat koncerty, shlédnout dva unikátní dokumenty, ale i diskutovat navzájem o tom, kam se za poslední rok společenská a politická situace posunula. Přestože jsme se dozvěděli o problémech v Rock Café s otevřením nového sálu, necháváme akci na místě, které je symbolické pro 17. listopad nejen svojí adresou,“ řekl David Gaydečka, dramaturg akce z OPONY, o.p.s.
Koncerty doplní promítání dvou dokumentů v Rock Café a v podestě Nové scény Národního divadla. Uvedeme premiéru dokumentu Jana Foukala The making of natočeného při loňských oslavách 17. listpadu v Praze a českou premiéru polského dokumentu Beats of Freedom o tom, jak rocková hudba bojovala s totalitním režimem právě v Polsku.Program a další informace hledejte na www.oponaops.eu.

Ani v letošním roce neopomeneme připomenout den, který změnil československé dějiny - 17. listopad 1989.
 

Partneři