Paralelní zkušenosti

O projektu

Mezinárodní putovní projekt na téma Rok boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení se zabývá tématem sociálního vyloučení (a ve většině případů také výrazného snížení životní úrovně) lidí trpících psychickými poruchami.

 

 

 

PARALELNÍ ZKUŠENOSTI

4 brány evropské kultury

 

 

 

13. – 18. 9. 2010 v Praze

6. - 11. 12. 2010 v Bratislavě

17. - 21. 1. 2011 v Dráždanech

7. - 12. 3. 2011 ve Vídni

 


 
 

 

Mezinárodní putovní projekt PARALELNÍ ZKUŠENOSTI reflektuje problém sociálního vyloučení lidí trpících psychickými poruchami skrze současné umění. Duševně nemocní tvoří početně významnou část naší společnosti. Některé z psychických poruch postihují v průběhu života až dvacet procent populace, přičemž nejvážnější formou - schizofrenií, akutními psychotickými poruchami aj. - trpí jedno až dvě procenta populace. Lidé dlouhodobě postižení některou z psychických poruch bývají dříve či později sociálně izolováni, nejprve nutnou dlouhodobější hospitalizací, později obtížnou či nemožnou  integrací zpět do společnosti. Často přicházejí o rodinu, přátele nebo zaměstnání. V důsledku toho dochází také ke snížení jejich životní úrovně, žijí v osamění ze sociálních či nemocenských dávek, případně jsou dlouhodobě umístěni v psychiatrických léčebnách nebo specializovaných domovech důchodců.

 

O samotném tématu psychických poruch je společnost obecně málo informována, nehledě na řadu panujících mýtů a přesvědčení, vytvářejících bariéry na cestě k adekvátní odborné péči. Díky těmto jevům se postižení často za své onemocnění stydí nebo se cítí být stigmatizováni.

 

Cílem projektu PARALELNÍ ZKUŠENOSTI je otevření dialogu mezi komunitou lidí s psychickým onemocněním, odbornou a laickou veřejností. PARALELNÍ ZKUŠENOSTI poukáží  na fakt, že problém sociálního vyloučení této skupiny občanů je problémem nás všech.

 


Projekt PARALELNÍ ZKUŠENOSTI bude realizován v Praze, Bratislavě, Vídni a Drážďanech, a to vždy po dobu jednoho týdne v termínu září 2010 – březen 2011.

 

 

Pořádá Opona, o. p. s. ve spolupráci s MVP agency, s. r. o. pod záštitou ministra zdravotnictví doc. MUDr. Leoše Hegera, Csc.

 

 

www.paralelnizkusenosti.cz

Novinky v projektu

Poslední zastávka Paralelních zkušeností: Vídeň

V pondělí 7. března zahájí Paralelní zkušenosti svůj poslední týden, navštívit je může v Českém centru ve Vídni.

Více zde >>

Schizofrenie na vlastní kůži znovu v Praze

Pro Pražany, kteří nestihli navštívit projekci interaktivního filmu simulujícího prožitky schizofreniků v rámci Paralelních zkušeností, máme skvělou...

Více zde >>

Paralelní zkušenosti tentokrát v Drážďanech

V pondělí 17. ledna odstartuje další týden Paralelních zkušeností. Tentokrát je budou hostit Drážďany a klub Blaue Fabrik.

Více zde >>

V Bratislavě můžete zažít Paralelní zkušenosti

Zítra v 18.00 bude v Bratislavě slavnostně zahájen projekt Paralelní zkušenosti. V A4 - nultý prostor zůstanou až do soboty 11. prosince.

Více zde >>