Paralelní zkušenosti

Poslední zastávka Paralelních zkušeností: Vídeň

Poslední zastávka Paralelních zkušeností: Vídeň
V pondělí 7. března zahájí Paralelní zkušenosti svůj poslední týden, navštívit je může v Českém centru ve Vídni.

 

 

7. - 12. 3. 2011
České centrum ve Vídni


Herrengasse 17, Vídeň
Telefon: +43-1-5352360


Vstup zdarma

 

 

Otevírací hodiny
Po, út, čt, pá     10:00 – 20:00
Středa              10:00 – 17:00


Vstup zdarma

 


Paralelní světy
Výstava obrazů Ztělesnění duševna


Paralelní příběh
Interaktivní projekce filmu Do vlastní rukou


Rakouský partner Paralelních zkušeností Institute for culture resistant goods rozšířil výstavní část projektu o video instalaci s přednáškami a rozsáhlým informačním materiálem a také tři díla Abbé Libánského a Barbary Zeidler.

 

*****
Další program


Pondělí 7. března
18:00 - slavnostní zahájení, představení projektu a umělců, koncert Marcela „Chaose“ Houfa a Zdeňka „Londýna“ Vokatého.


Úterý 8. března
18:00 - panelová diskuze O posledním skutečném Steinhoferu
Primář MUDr. Peter Langer hovoří s Barbarou Zeidler
MUDr. Peter Langer, syn bývalého přednosty slavné Steinhoferovy kliniky vyrůstal v prostoru vymezeném jejím areálem. Dnes je z něj psychiatr a primář jednoho z jejích oddělení. V diskuzi nabídne vhled do svých osobních zkušeností a znalostí, bude hovořit o vývoji psychiatrie od padesátých let a o její zodpovědné pozici v naší společnosti.


Středa 9. března
16:00 - ojedinělá komentovaná prohlídka Psychiatrie a architektura: Nemocnice Otto Wagnera, její historie a architektura
V době svého budování byla tato nemocnice považována za jednu z nejvyspělejších v Evropě - dnes vyniká nejen jako ukázka převažujícího přístupu na začátku dvacátého století, ale také jako klenot Art Nouveau.


Čtvrtek 10. března
18:00
- přednáška Art-Brut Centrum Gugging
Dr. Johann Feilacher, ředitel Art-Brut Centra Gugging nabídne vhled do své práce a práce „guggingských klasiků“, stálé kolekce výjimečných maleb, kreseb, tisku a objektů vytvořené místními umělci. Gugging hrál a v současnosti stále hraje důležitou roli v rozvoji Art Brut. I když se soustředí zejména na tuto činnost, jeho muzeum obsahuje rozsáhlou prezentaci ostatní rakouských i světových představitelů Art Brut.

19:30 - promítání filmu Exkurze,  86 min., režie Kumiko Igarashi, v anglickém znění
Dokument o „Domu umělců“ a některých jeho slavných umělcích: Oswalda TSCHIRTNERA, Johanna FISCHERA, Arnolda SCHMIDTA, Johanna GARBERA, Heinricha REISENBAUERA, Johanna KORCE, Augusta WALLA. „Exkurze“ přivádí Schmidta, Garbera, Korece, Fischera a Reisenbauera do Prahy na výstavu jejich práce v České národní galerii.


Pátek 11. března
18:00 - promítání filmu Pacient je boss (Německo, 2003, 45 minut)
Dokument o zvláštním experimentu: radikální reforma systému psychiatrické péče na Slovensku a pilotní mezinárodní projekt pro pacienty s duševním onemocněním

 

Další informace najdete na www.paralelnizkusenosti.cz

Mezinárodní putovní projekt na téma Rok boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení se zabývá tématem sociálního vyloučení (a ve většině případů také výrazného snížení životní úrovně) lidí trpících psychickými poruchami.