Paralelní zkušenosti

Schizofrenie na vlastní kůži znovu v Praze

Schizofrenie na vlastní kůži znovu v Praze
Pro Pražany, kteří nestihli navštívit projekci interaktivního filmu simulujícího prožitky schizofreniků v rámci Paralelních zkušeností, máme skvělou zprávu. Příští týden bude možné film znovu shlédnout a to v rámci "Týdne na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze".

Sedmiminutovou projekci si za pomoci audiovizuálních podnětů každý z návštěvníků „vychutná“ o samotě ve speciálním projekčním boxu. Podstatou příběhu je banální situace - cesta na poštu pro doporučený dopis. Většina z nás prožívá tuto situaci zcela rutinně. Pro schizofrenika to však může být náročný úkol plný stresu, strachu a úzkosti. Součástí projekce jsou audiovizuální podněty, které tyto prožitky dokáží zdravým lidem věrně zprostředkovat.Projekční box, při jehož realizaci byly použity výtvarné motivy jednoho z nejvýznamnějších představitelů Art brut u nás, Zdeňka Koška, přezdívaného „Vládce počasí“, bude umístěn v Aule Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN (Ke Karlovu 11, Praha 2) v Praze od pondělí 7. 2. do soboty 12. 2., vždy od 9:00 hodin, v úterý a ve čtvrtek do 20:00, v ostatní dny do 17:00 hodin.Organizátoři se tak v rámci akce Týden na Psychiatrické klinice snaží vyjít vstříc velkému počtu zájemců, kteří nestihli instalaci navštívit v rámci Paralelních zkušeností, kdy byla kapacita projekčního boxu zcela vyčerpána.Interaktivní film DO VLASTNÍCH RUKOU vznikl v rámci projektu Paralelní zkušenosti a v rámci Roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení byl finančně podpořen programem EU Culture.Informace o projektu Paralelní zkušenosti: www.paralelnizkusenosti.cz.

Mezinárodní putovní projekt na téma Rok boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení se zabývá tématem sociálního vyloučení (a ve většině případů také výrazného snížení životní úrovně) lidí trpících psychickými poruchami.