Kalendárium totality

O projektu

 

Kalendárium totality

Kalendárium totality, exteriérová volně přístupná putovní výstava, nabízí na ploše stylizované autobusové zastávky srovnávací přehled zásadních dějinných zlomů poválečné totalitní minulosti ve čtyřech státech – v Československu, Polsku, Maďarsku a Německé demokratické republice – zachvácených komunistickou totalitou. Umístění toho nejdůležitějšího na jedinou časovou osu umožní návštěvníkům uvědomit si společné projevy totalitních systémů, které v jednotlivých státech ovládaly společnost, a způsob, jakým se s nimi konfrontovali občané jednotlivých zemí.

Kalendárium postihuje období let 1944 – 1990. Začíná ještě před koncem války, protože to je období, kdy s Rudou armádou vstupuje do států střední Evropy přímý politický vliv Sovětského svazu a aniž bychom zpochybňovali osvobození od nacismu, byla započata příprava na přechod k totalitním režimům měnící samostatné státy v sovětské satelity.

Kromě nejširší veřejnosti je přímo určeno učitelům a studentům středních škol jako doplněk výuky dějepisu, základů společenských věd, českého jazyka, literatury a výchovy k občanství. Kalendárium existuje také ve zmenšené pouze textové formě, která je jako plakát skvělou přehlednou učební pomůckou pro školy i jednotlivé studenty.

Vzhledem ke své velikosti, která se podobá velikosti volejbalového hřiště, je Kalendárium totality nepřehlédnutelné. Jeho délka je třicet metrů a výška přesahuje tři metry. Historická data doplněná stovkami fotografií jsou po obou jeho stranách.  

Faktografickou část zpracovali historikové Jan Adamec, Libor Jůn a Rudolf Vévoda. Graficky Kalendárium zpracoval Kryštof Doležal. Konstrukci Kalendária vytvořil Václav Kejha a kolektiv.

 

Kalendárium totality vzniklo jako součást komponovaného projektu CIRKUS TOTALITY, který měl premiéru v dubnu roku 2009.

 

Máte-li zájem o vystavení Kalendária totality ve vašem městě kontaktujte nás.

Novinky v projektu

Unikátní výstava KALENDÁRIUM TOTALITY opět v Praze

Další významné výročí naší mladé demokracie klepe na dveře. Na konci června oslavíme 20 let bez sovětské okupace a Varšavské smlouvy, vojenského pa...

Více zde >>

Kalendárium totality znovu v Praze

16. listopadu se pro velký úspěch v Praze znovu objeví velká exteriérová výstava Kalendárium totality. U domu Jana Wericha na Kampě bude ke shlédnutí a p...

Více zde >>

Partneři

 

 

ctk_fotobanka

 

 

 

 

 

archiv nm