Kalendárium totality

Kalendárium totality znovu v Praze

Kalendárium totality znovu v Praze
16. listopadu se pro velký úspěch v Praze znovu objeví velká exteriérová výstava Kalendárium totality. U domu Jana Wericha na Kampě bude ke shlédnutí a přečtení až do 22. listopadu

 

Ojedinělá výstava Kalendárium totality znovu objeví v Praze


Ojedinělá exteriérová výstava Kalendárium totality, která přibližuje totalitní historii středoevropských a východoevropských zemích se u příležitosti výročí sametové revoluce objeví v Praze. Od 16. listopadu ji zájemnci mohou navštivit vedle Werichova domu na Kampě.

Kalendárium totality vzniklo v rámci multižánrového kulturně-vzdělávacího projektu Cirkus totality na jaře letošního roku. Na ploše stylizované autobusové zastávky se střechou z vlnitého plechu nabízí srovnávací přehled zásadních dějinných zlomů poválečné totalitní minulosti v Československu, Polsku, Maďarsku a Německé demokratické republice zachvácených komunistickou totalitou.

Umístění toho nejdůležitějšího na jedinou časovou osu umožňuje uvědomit si společné projevy totalitních systémů, které v jednotlivých státech ovládaly společnost, a způsob, jakým se s nimi konfrontovali občané jednotlivých zemí. Kalendárium postihuje období let 1944 – 1990. „Začínáme ještě před koncem války, protože to je období, kdy s Rudou armádou vstupuje do států střední Evropy přímý politický vliv Sovětského svazu a aniž bychom zpochybňovali osvobození od nacismu, byla započata příprava na přechod k totalitním režimům měnící samostatné státy v sovětské satelity,“ přibližuje důvody k výběru období Kalendária Kateřina Riley, ředitelka společnosti Opona.

Kalendárium je volně a zdarma přístupné po celý den. Kromě nejširší veřejnosti je přímo určeno učitelům a studentům středních škol jako doplněk výuky dějepisu, základů společenských věd a výchovy k občanství. Výstava zůstane v ulici u Sovových mlýnů až do 22. listopadu 2009.

KALENDÁRIUM TOTALITY, exteriérová volně přístupná putovní výstava, nabízí na ploše stylizované autobusové zastávky srovnávací přehled zásadních dějinných zlomů poválečné totalitní minulosti ve čtyřech státech – v Československu, Polsku, Maďarsku a Německé demokratické republice – zachvácených komuni...
 

Partneři

 

 

ctk_fotobanka

 

 

 

 

 

archiv nm