Kalendárium totality

Unikátní výstava KALENDÁRIUM TOTALITY opět v Praze

Unikátní výstava KALENDÁRIUM TOTALITY opět v Praze
Další významné výročí naší mladé demokracie klepe na dveře. Na konci června oslavíme 20 let bez sovětské okupace a Varšavské smlouvy, vojenského paktu, jehož jedinou velkou operací byla okupace Československa v srpnu 1968.

A stejně jako před dvěma lety při výročí sametové revoluce budeme slavit. Předzvěstí těchto oslav, nazvaných TÝDEN SVOBODY, je právě instalace výstavy KALENDÁRIUM TOTALITY. Po celý červen si ji můžete prohlédnout v horní části Václavského náměstí, vyroste tam právě dnes.

 

KALENDÁRIUM TOTALITY nabízí na ploše stylizované autobusové zastávky srovnávací přehled zásadních dějinných zlomů poválečné totalitní minulosti ve čtyřech státech – v Československu, Polsku, Maďarsku a Německé demokratické republice – zachvácených komunistickou totalitou. Shrnutí nejdůležitějších událostí na jedinou časovou osu umožňuje návštěvníkům uvědomit si společné projevy totalitních systémů, které v jednotlivých státech ovládaly společnost, a způsob, jakým se s nimi konfrontovali občané jednotlivých zemí.

KALENDÁRIUM postihuje období let 1944 – 1990. Začíná ještě před koncem války, protože to je období, kdy s Rudou armádou vstupuje do států střední Evropy přímý politický vliv Sovětského svazu a aniž bychom zpochybňovali osvobození od nacismu, byla započata příprava na přechod k totalitním režimům měnící samostatné státy v sovětské satelity.

 

Do textů KALENDÁRIA se můžete začíst i na webových stránkách www.rokzarokem.cz. Rok za rokem je projekt navazující na právě na Kalendárium totality, veškeré podrobnosti se dozvíte zde.

KALENDÁRIUM TOTALITY, exteriérová volně přístupná putovní výstava, nabízí na ploše stylizované autobusové zastávky srovnávací přehled zásadních dějinných zlomů poválečné totalitní minulosti ve čtyřech státech – v Československu, Polsku, Maďarsku a Německé demokratické republice – zachvácených komuni...
 

Partneři

 

 

ctk_fotobanka

 

 

 

 

 

archiv nm