Podzim s Oponou

Podzim s Oponou
Těšit se můžete na již téměř tradiční setkání 17. 11. v Rock Café a projekci unikátního uměleckého dokumentu o českém židovském chlapci, jehož příběh obletěl celý svět.

 

Stejně jako v loňském roce plánujeme oslavu Dne svobody. Uskuteční se 17. listopadu na Národní třídě v Rock Café. Právě vybíráme kapely, s nimiž tento významný den oslavíme, a pokud se všechny naše plány vydaří, představíme i Vám i zajímavé výstavy, které v souvislotech současnosti připomenou předlistopadovou dobu našeho státu. Zapište si do svých diářů 17. 11. a přijďte si do Rock Café říct, kam se naše společnost za poslední rok posunula.

 

O několik dnů později 23. 11., v předvečer 70. výročí otevření terezínského ghetta, bude Španělská synagoga v Praze patřit Petru Ginzovi resp. filmu o něm. Petr Ginz byl mnohostranně talentovaný chlapec a začínající umělec. Ve svých 14 letech napsal desítky povídek a dva deníky a namaloval a nakreslil stovky obrazů a kreseb. V terezínském ghettu, kde byl vězněn od konce roku 1942, založil a vedl undergroundový časopis Vedem. V roce 1944 byl ve věku 16 let deportován do Osvětimi, kde byl zavražděn. Jeho příběh obletěl celý svět po havárii raketoplánu Columbia, na jehož palubě zemřel i první izraelský kosmonaut, který si s sebou do kosmu vzal jednu z kreseb Petr Ginze s názvem měsíční krajina. Snad shodou okolností raketoplán shořel právě v den narozenin Petra Ginze.

Uzavřená speciální projekce filmu, který měli na uzavřených promítáních příležitost zhlédnout lidé v New Yorku and v Jeruzalémě, bude sice jen pro několik desítek osob, ale na jaře 2012 jej doprovodí výstavy a happening pro širokou veřejnost.

 

Kromě plánování těchto projektů začínáme intenzivně pracovat na Týdnu svobody 2012. Stejně jako v letošním roce hledáme partnery mezi jednotlivci i organizacemi. Máte-li co nabídnout, neváhejte se nám ozvat!

 

Krásný podzim Vám přeje OPONA o.p.s.

Těšíme se na viděnou!

Partneři

 

 

 

 

 

 

a další partneři uvedeni u jednotlivých projektů.