Osobní anamnéza

O projektu

OSOBNÍ ANAMNÉZA
V roce 1989 mi bylo pět let... jako by se to zastavilo o moji kůži

 

Autorský divadelní projekt a z něj vzniklá inscenace jsou založeny na přímých osobních svědectvích sedmi herců. Tato svědectví jsou tvořena textovými fragmenty, jež čerpají z rozhovorů, které s herci uskutečnil a zaznamenal tým odborníků z Centra orální historie při AV ČR, vedený Doc. PaedDr. et Mgr. Miroslavem Vaňkem, Ph.D. Tématickými okruhy rozhovorů byla rodina; každodennost a volný čas; práce; politika.

Na základě těchto témat z biografického vyprávění herců a následně i vyprávění jejich rodičů a prarodičů (rozhovory s rodiči natočili herci sami) vznikl scénář, jehož součástí jsou rovněž autentické vzpomínky z dětství, které literárně zpracovala překladatelka a spisovatelka Bára Gregorová.
Představení se tak opírá o sedm životních příběhů generačně spřízněných lidí (v roce 1989 jim bylo čtyři až šest let). O době, ve které žili jejich rodiče, vědí jen zprostředkovaně. Přesto se k nim nálada minulého režimu dostává a to právě především díky rodičům a prarodičům. A rovněž skrze mediální kampaň, která souvisí s tím, že v roce 2009 uplyne dvacet let od pádu totalitních režimů ve střední a východní Evropě. Jejich setkání s minulostí ovšem nemá povahu konfliktu, ale překvapení. A to se stalo zdrojem dalšího tázání.

O době, ve které žili jejich rodiče, vědí jen zprostředkovaně. Přesto se k nim nálada minulého režimu dostává a to právě především díky rodičům a prarodičům. Za pomoci metod orální historie, vlastních vzpomínek a půlročního hledání se inscenátoři a herci pokouší podívat pod různými úhly pohledů na nedávnou totalitní minulost a to zcela nejednoznačně a velice otevřeně. Nejde jim o nalezení pravdy o současném stavu společnosti nebo o jednotný generační názor na dobu minulou, protože jejich setkání s minulostí nemá povahu konfliktu, ale překvapení. A to se stalo zdrojem jejich tázání. Pokud chceme hledat vlastní identitu, nevyhneme se tomuto střetu s minulostí a s ní spojenými otázkami.


Koncept a režie: Petra Tejnorová

Hrají: Maja Danadová /SK/, Daria Iwan /PL/, Veduna Štíchová /CZ/, Ondřej Bauer /CZ/, Jakub Gottwald /CZ/, Václav Jelínek /CZ/, Petr Vančura /CZ/

Dramaturgie: Martina Musilová
Scéna:
Antonín Šilar
Kostýmy: Marie Černíková
Hudba a sound design: Jan Burian
Interaktivní design:
Jonáš Strouhal
Světelný design: Antonín Šilar, Patrik Sedlák, Šimon Kočí
Pohybová a choreografická spolupráce: Lucia Kašiarová
Překladatelská a literární spolupráce: Bára Gregorová


Domácí scénou inscenace je Experimentální prostor Roxy/NoD , kde je možné rezervovat (info@roxy.cz) a zakoupit vstupenky. Pokladna je otevřena vždy 2 hodiny před představením.

Novinky v projektu

Osobní anamnéza na festivalu v Ostravě

Divadelní představení OSOBNÍ ANAMNÉZA se představí na 6. ročníku divadelního festivalu DIVADELNÍ POUŤ BEZ BARIÉR 14. – 17. září 2010.

Více zde >>

Osobní anamnéza na čas naposledy

Zatím poslední známý termín představení OSOBNÍ ANAMNÉZA V roce 1989 mi bylo pět let... jako by se to zastavilo o moji kůži je již tato neděle, tentokr...

Více zde >>

A jaká je vaše OSOBNÍ ANAMNÉZA?

27. ledna uvede Opona a Experimentální prostor Roxy/NoD reprízu autorského divadelního představení OSOBNÍ ANAMNÉZA V roce 1989 mi bylo pět let... jako by s...

Více zde >>

Osobní anamnéza vyráží do Varšavy

V rámci projektu Active V4 Citizens´ European Workshop vyráží představení Osobní anamnéza a na ní navazující workshop Herec jako site-specific do polské...

Více zde >>

Partneři

 

 

 

 

 

 

a další partneři uvedeni u jednotlivých projektů.