FUTURAMA

O projektu

 

FUTURAMA: zrcadlení minulosti v perspektivách budoucnosti

 

Projekt FUTURAMA se primárně zaměřuje na důležité momenty v historii států EU, zejména České republiky, Polska, Maďarska a Německa, s důrazem na jejich totalitní minulost a její vliv na vytváření evropské identity.

 

FUTURAMA je vzdělávací program, který zážitkovou formou seznámí studenty (zejména studenty středních škol) s obdobím komunismu a s tím, co to mohlo znamenat žít v totalitní době.

 

Program se skládá z několika částí. Nejprve studenti shlédnou krátké inspirativní dokumenty z cyklu Báječná léta bez Opony, kde jejich vrstevníci zpovídají mladé české osobnosti, které v době zrodu demokracie stály na prahu dospělosti. Studenti vyzvídají, jaké to bylo být studentem v době nesvobody a dozvídají se mnohdy zásadní a překvapující zjištění. Po filmu následuje diskuse, která se zabývá těmi kontroverzními okamžiky předešlého režimu a osvětluje některá klíčová data a fakta v historii východního bloku a jejich vliv na současnou společnost. To vše způsobem, který bude pro teenagery atraktivní a srozumitelný.

 

Stěžejní částí programu je interaktivní hra, kdy se sami studenti dostávají do doby před více jak dvaceti lety a jsou postaveni před rozhodnutí, která možná museli řešit jejich rodiče. Každé rozhodnutí má své důsledky, které mohou být fatální. Jak se povede studentům samotným? Jak by vypadal jejich život, kdyby se narodili o 20 let dříve? Studenti na vlastní kůži zjistí, co znamenalo být disidentem, spolupracovníkem tajné policie či emigrantem.

 

Tato interaktivní hra odkazuje na projekt Trenažér totality, plánovaný interaktivní zážitkový prostor, který bude simulovat život v době mezi roky 1945 a 1989.. Studenti si budou moci prostudovat detailní model Trenažéru totality, na jehož realizaci se podíleli známí čeští umělci. Model je doplněn popisky, které studentům představí základní rysy života ve východním bloku.

 

Součástí programu jsou i pracovní listy, slovníček základních pojmů a časová osa, které se mohou stát zajímavým zpestřením navazujících vzdělávacích školních aktivit. Pracovní listy si můžete stáhnout zde.

 

Program je financován z komunitárního programu „Evropa pro občany“ a školám je poskytován zdarma. Program má mezinárodní charakter, proběhne na středních školách v Praze, Berlíně, Varšavě, Bratislavě a Budapešti.

 

Projekt se koná pod záštitou místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Jana Kohouta.

 

Novinky v projektu

Opona a FUTURAMA na UIOP

Jako v přechozích letech ožije Praha o vikendu festivalem United Islands of Prague, v sobotu 26. června se na něm uskuteční i veletrh volného času, kde bude...

Více zde >>

V sobotu si zahrajte na totalitu!

Už tuto sobotu 19. června se ve Valdštejnské zahradě uskuteční akce Otevři si Plzeň! Její součástí je i FUTURAMA, do hry KOM-KOM se tentokrát může p...

Více zde >>

Do totality míří Berlíňané

Projekt FUTURAMA míří ke své poslední zahraniční návštěvě - berlínským studentům, kteří se stejně jako jejich vrstevníci v Praze, Bratislavě, Buda...

Více zde >>

FUTURAMA v Krakově

Dalším městem, které FUTURAMA v rámci své mezinárodní cesty navštíví je polský Krakow.

Více zde >>