20 LET BEZ OPONY - Máme co slavit!

O projektu

 

 

 

 

17. listopadu se v pražských ulicích uskutečnily nejrozsáhlejší oslavy 20. výročí pádu železné opony. Pod názvem 20 LET BEZ OPONY - MÁME CO SLAVIT! uspořádala Opona, o.p.s. průvod z Albertova (15:00) na Národní třídu. Na Albertově průvod začal půlhodinovým programem a na Národní třídě jej ukončil ojedinělý slavnostní koncert.

 

 

 

 

 

 

15:00    Albertov    Máme co slavit??? Přijďte si to říct!!!

 

15:30    Albertov - Vyšehrad - nábřeží - Národní třída  Průvod po 20 letech

 

17:30    Národní třída    Společné foto po 20 letech & symbolický Pád železné opony

 

18:00    Národní třída    koncert 20 let bez opony

 

19:20    Národní třída    Afterparty


obrazek_pruvod

Na výzvu pořádající obecně prospěšné společnosti Opona - Máme co slavit??? Přijďte si to říct v 15:00 na Albertov - svou účastí odpovědělo 5 000 lidí. Přišli se podívat jak mladí lidé tak pamětníci s svými rodinami.

Program na Albertově zahájil a následně jím provedl herec, kurátor a především spoluorganizátor původního průvodu studentů Pavel Lagner. V úvodu předal slovo dceři profesora Šárky, Šárce Šárkové. Neohlášeně přijela ze Švýcarska a na místě se s organizátory dohodla, že přečte stejný proslov, který její otec, mimo jiné účastník pohřbu Jana Opletala, přečetl na začátku demonstrace 17. 11. 1989 na Albertově.

Slovo dostali i současní studenti z iniciativy Inventura demokracie a zahraniční hosté, bojovníci za lidská práva Oleg Orlov z ruského Memorialu a Gao Yu, čínská disidentka a novinářka, která byla uvězněna v roce 1989 po protestech na náměstí Nebeského klidu a od té doby aktivně vystupuje proti tamějšímu režimu. Připomněli, že žijeme v té šťastnější části světa a zároveň, že musíme pomáhat těm, kteří nemají to štěstí a nežijí v demokracii, tak jako ze západu pomáhali dříve nám.   

Za organizátory vystoupil Marek Vocel, který zdůraznil motivaci a poslání Opony. Apeloval na veřejnost, aby si do osobního života nenechala promítat frustraci z politiků, aby si uvědomila, že demokracie není zárukou štěstí. O to se musí každý zasloužit. "Je důležité, abychom si uvědomili, že demokracie je neustálý proces. Máme dnes za sebou prvních 20 let. Ani za dalších dvacet let si nebudeme moci říct: je to hotovo, že už pro ni nemusíme nic dělat," četl také ve svém prohlášení Vocel. Na závěr poděkoval všem, kdo nás k demokracii dovedli i těm, kdo se o ni více či méně úspěšně starali. Vocela doplnil další řečník z Opony Martin Kotas, který lidi peprně povzbudil k aktivitě: "Nebuďte nasraný, vstupte někam do strany!" a sám na pódiu do jedné podepsal přihlášku. Neprozradil ale, o kterou se jednalo.

Program doplnili i umělci. Zahráli David Koller, Cirkus Ponorka, a soubor Vosto5. Svůj příspěvek v roli soudruha Sedláčka z Brna - dopis KSČM poslal na nahrávce Tomáš Matonoha.

Těsně před koncem vystoupil další nečekaný host. Profesor Libor Pátý, spoluzakladatel Občanského fóra, přinesl karafiát, který nesl v roce 1989 z Albertova, zakonzervovaný v lihovém nálevu, a jako poděkování jej předal studentům z Inventury demokracie.

 

Projev Marka Vocela čtěte zdeALBERTOV - VYŠEHRAD - TROJICKÁ - NÁRODNÍ TŘÍDA

V 15:30 se přibližně 7.000 dav vydal směr  Vyšehrad. Postupně se k němu přidávali další a další lidé, až počet účastníků narostl na 10 000. Organizátory potěšilo, že zúčastnění nebyli pouze zástupci tehdejších studentů. Posílilo to jejich důvěru, že lidé mají zájem ovlivňovat budoucnost a podílet se na demokracii.
Mezi zúčastněné patřili i současní politici. Dorazili „v civilu“, nesnažili se bojovat o prostor na pódiu ani zviditelnění v davu, přestože řada z nich patří mezi aktéry sametové revoluce.

Čelo průvodu vedl „Sameťák“ v kožíšku s růžovým deštníkem a megafonem herec a režisér Jiří Laštovka. On a ostatní performeři pomáhali vytvářet atmosféru celého průvodu. Bubeníci z Marimba Clubu udávali tempo a žongléři v uniformách SNB žonglovali s obušky.  Nechyběli  chůdaři s alegorickými loutkami andělů nesoucích symbolické klíče s výrobním číslem "17.11.1989", ďáblové či Smrtka, která průvod uzavírala.


V průvodu jely také dva vozy s občerstvením, které nabízely sametový čaj či stejnojmenné svařené víno za symbolickou cenu.


Na místě, kde před 20 lety přesvědčoval John Bok tehdejší účastníky slovy "Lidi nebuďte srabi, pojďte na Václavák" byla odhalena jeho alegorická socha. Na křižovatce před Botanickou zahradou připomněli dvě strašidelné obrovské loutky první místo, kde před 20 lety zasáhla proti demonstrantům policie. Před domem, kde bydleli Václav a Olga Havlovi pozdravil průvod thajskými lampiony štěstí paní Olgu, z Národního divadla opět mávali herci.
 

obrazek_koncert

Ve chvíli, kdy průvod dorazil na Národní, čekalo na Národní třídě dalších 5 000 lidí. Na úrovni Mikulandské ulice proběhl krátký happening „Společné foto po 20 letech“. Fotograf časopisu Reflex Tomáš Třeštík vyfotil z plošiny celý průvod, v jehož čele se sešli účastníci demonstrace 17. 11. 1989. Následoval symbolický pád železné opony, v jejímž závěru zazpíval Dan Bárta československou hymnu, a Národní třída se otevřela velkolepému večírku, kterého se zúčastnilo až 25 000.


Na koncertu vystoupili Vladimír Mišík, Dan Bárta, Michal Ambrož, Vladimír Merta, Matěj Ruppert, Pavel Zajíček, Tereza Černochová, Tony Ducháček, Tonya Graves, James Cole, Orion, Vladimir 518, Michael Kocáb a všechny doprovodili Monkey Business. Událostí prováděl moderátor a autor scénáře koncertu Zdeněk Suchý.
Krátce po začátku koncertu vystoupil na pódium Václav Havel. Po té co od Kateřiny Riley z Opony převzal ručně pletenou bílou šálu jako malý dárek, se představil jako „nosič kytary“ a pozval speciálního a nečekaného hosta Joan Baez. Joan Baez účinkovala na koncertě v Pražské křižovatce o pár dní dříve a dozvěděla se, co Opona chystá na 17. listopadu. Pouhé dva dny před akcí sama oslovila organizátory a nadšena jejich plány změnila na vlastní náklady datum svého odjezdu, aby se mohla koncertu zúčastnit. Píseň We shall overcome zazpívala dokonce s jednou slokou v češtině!

V závěru koncertu připomněla novinářka a disidentka Gao Yu ještě jednou závažnější poslání koncertu a celé události. Následovala Afterparty s DJ Mardošou z Tata Bojs a Národní třída otevřená oslavě, uzavřena dopravě, žila pozitivní atmosférou až do 22 hodin, kdy spontánně skončila. Aktéři sametové revoluce pak ještě do pozdních nočních hodin slavili v Rock Café.

 

Průběh události


Průvod i koncert byly provázeny výbornou pozitivní atmosférou. Nezničily ji ani snahy pravicových extremistů, kteří se na Výtoni pokusili narušit průvod. Možnému střetu zamezila policie, která účastníky průvodu po 20 letech na rozdíl od toho původního chránila.
"Zasahovali jsme celkem 5x, a to 1x v průvodu a 4x na Národní třídě. Ve všech případech se jednalo o nevolnost. Čtyři lidé z Národní třídy byli převezeni do nemocnice, stav účastníka průvodu převoz nevyžadoval. Celou akci hodnotíme jako velmi poklidnou a bezproblémovou“, doplnil k průběhu akce koordinátor zdravotnických asistencí Michal Petrus ze ZZS hl. m. Prahy.
Událost proběhla bez narušení veřejného pořádku, ohrožení životů, zdraví a majetku občanů a plně v souladu s tím, co pořadatelé avizovali.

"Děkujeme všem, co tuto oslavu umožnili. Vedle sponzorů, donátorů, mediálních partnerů a všech organizátorů máme na mysli hlavně všechny, co svůj den věnovali této akci. Bez nich by oslava byla pohřbem 20ti let velkého úsilí!" vzkazuje David Gaydečka z Opony za celý organizační tým.

Novinky v projektu

Slavilo nás 25 000!

17. 11. 2009 jsme se sešli na Albertově v počtu 5 000 lidí, abychom si řekli, že máme co slavit. Na Národní třídě už nás bylo 25 000 a oslava stála za...

Více zde >>

Nenechme se uspat!

17. listopadu se bude v ulicích Prahy nejen slavit, ale i diskutovat. Organizátoři akce 20 let bez opony vyzývají všechny, kdo mají chuť oslavit den, kdy se...

Více zde >>

Koho zveme na 20 let bez opony?

Prohlášení Opony, o.p.s. k článku Lidových novin "Listopad: na Národní bude Havel, Klaus a další pozvání nedostali"

Více zde >>

Pozvání 20 let bez opony přijal Václav Havel

Václav Havel přijal pozvání a pozdraví návštěvníky koncertu 20 let bez opony.

Více zde >>