20 LET BEZ OPONY - Máme co slavit!

Nenechme se uspat!

Nenechme se uspat!
17. listopadu se bude v ulicích Prahy nejen slavit, ale i diskutovat. Organizátoři akce 20 let bez opony vyzývají všechny, kdo mají chuť oslavit den, kdy se zhroutil totalitní komunistický režim, aby se připojili a přišli ve tři na místo, kde to všechno začalo, na Albertov.

 

Nenechme se uspat! Vyzývá Opona

 „Cílem Opony je připomenout, jak těžko se demokracie nabývá a jak lehce o ni můžeme přijít. Cítíme potřebu slavit, jsme si zároveň ale vědomi palčivých otázek současnosti. Demokracie není samozřejmostí, může fungovat jen, když se jí budeme účastnit,“ vysvětluje Martin Kotas z Opony. Organizátoři považují za důležité, že se ke slovu dostanou i zahraniční hosté, disidenti ze zemí, kde stále vládnou totalitní režimy. Zároveň připomínají, že pro existenci demokracie je nezbytná osobní účast každého jednotlivce, občana.

Program zahrnuje reflexi současnosti, průvod po 20 letech, happeningy a koncert s afterparty. "Zveme všechny, kteří tam byli před 20 lety i širokou veřejnost z celé republiky. Budeme rádi, když nás bude hodně, protože máme co slavit,“ dodává za Oponu Kateřina Riley. Vzhledem k předpokládané vysoké účasti Opona úzce spolupracuje se všemi složkami integrovaného záchranného systému. “Jedním z dokladů toho, že je co slavit, je fakt, že průvod na rozdíl od toho před 20 lety bude policie chránit. A doufáme, že hojná účast  veřejnosti bude pro extremisty dostatečným signálem, že nechceme návrat jakéhokoliv totalitního systému,“ říká další člen Opony David Gaydečka. Ulice budou patřit všem, kteří přijdou slavit. 

 

Albertov 15:00  MÁME CO SLAVIT??? PŘIJĎTE SI TO ŘÍCT!
„Tím, že slavíme a reflektujeme minulost, ovlivňujeme budoucnost,“ připomíná Marek Vocel za Oponu, „klidně přijďte na Albertov dřív, hudba bude hrát už od půl třetí.“
Na  Albertov účast potvrdili za tehdejší studenty Pavel Lagner a Milan Žitný, za současnou studentskou generaci Inventura demokracie. Z umělců vystoupí David Koller, Tomáš Matonoha, Cirkus Ponorka a herci divadla Vosto5.  Zástupce ze zahraničí - konkrétně Olega Orlova z Memorialu a signatáře Charty 08 z Číny přivítá Šimon Pánek. „Vedle řešení našich vlastních lokálních problémů, cítíme povinnost pomáhat těm, kteří v demokracii nežijí, tak jako kdysi pomáhali jiní nám," vysvětluje Marek Svoboda z občanského sdružení Člověk v tísni, které spolupracovalo na přípravě programu pro Albertov.

 


Vyrážíme v 15:30 PRŮVOD PO 20 LETECH

„Průvod více než jako manifestaci pojímáme jako uměleckou připomínku. Nebudou chybět bubeníci, vlajkonoši nebo loutky v nadživotní velikosti. V popředí pojede alegorický vůz Veřejné bezpečnosti vytvořený podle kreseb Petra Síse. Dokonce jsme sehnali i několik trabantů, popisuje průvod jeho moderátor herec Jiří Laštovka a dodává: „Vezměte děti, klidně i v kočárku, a ukažte jim, co se stalo před 20 lety. Pokud jste sami byli tehdy teprve děti, přiveďte rodiče nebo přátele.“

Vstupy z průvodu můžete sledovat v pořadu Albertov 16:00 na ČT1

 


Na závěr průvodu SPOLEČNÉ FOTO A PÁD OPONY

Na samotný závěr průvodu jsou přichystané dva happeningy. „Představte si fotografii ve formátu A0, na které je Národní třída plná lidí a vy se tam najdete“, popisuje společné foto po 20 letech fotograf časopisu Reflex Tomáš Třeštík. Marek Vocel ho doplňuje: „Na společnou fotku zveme nejen všechny tehdejší i letošní účastníky průvodu, ale všechny ty, kteří akci podporují. Nerad bych zapomněl poděkovat dlouhému seznamu jednotlivců, kteří mají zásluhu na přípravě akce. Doufám, že se tohoto happeningu zúčastní. A výsledné foto pro ně bude milým poděkováním“. Symbolický pád opony zahájí koncert a otevře Národní třídu k ojedinělé hudební oslavě.

 


Národní 18:00 koncert 20 LET BEZ OPONY

„Koncert propojí zpěváky a osobnosti minulého režimu, kteří měli co říct a zároveň si s ním nezadali, s mladšími muzikanty, kteří tu dobu moc nepamatují. Zazní například Perfect Day od Lou Reeda, Mišíkova Variace na renesanční téma, Slunečný hrob, Hey Jude v podání Tonyi Graves, Plastici, DG307, Pražský výběr, Karel Kryl, Pal vodsuď hajzle Jasný Páky a další písně.“ Přibližuje program koncertu Roman Holý z kapely Monkey Business, která doprovodí všechny účinkující zpěváky. Koncertem provede Zdeněk Suchý.

 

Koncert 20 LET BEZ OPONY bude ze záznamu vysílat ČT1 ve 23:20 17. listopadu 2009.

 

Vzácným hostem koncertu bude VÁCLAV HAVEL

 


Národní 19:20 AFTERPARTY  
Další hudební program bude v režii zakladatele a baskytaristy Mardoši z Tata Bojs. Pro afterparty má připraven speciální výběr písní. Při koncertě i afterparty bude o účastníky postaráno. Nepasterizované pivo BERNARD bude možné koupit za symbolických 17 korun.  „Jsem  rád, že máme možnost se podílet na oslavě 17.listopadu. Již dvacet let si mohou Češi vychutnávat svobodu i dobré pivo. Jsme přesvědčeni, že 20 let bez železné opony je pořádný důvod k oslavě. 17. listopad symbolizuje nezpochybnitelný zlom v naší historii, a proto i symbolická cena," vyjádřil se k partnerství Rodinného pivovaru BERNARD a pořádající Opony Stanislav Bernard. Nebudou chybět ani další stánky s pitím nebo něčím k snědku. Svůj bar přesune pod širé nebe i například Rock Café nebo Modrá zahrada. Pozvání přijalo také občanské sdružení Dekomunizace, které návštěvníkům nabídne „Trika proti komunismu“.

DOPRAVNÍ OPATŘENÍ


17. listopadu se v pražských ulicích uskuteční nejrozsáhlejší oslavy 20. výročí pádu železné opony. Pod názvem 20 LET BEZ OPONY - MÁME CO SLAVIT! pořádá Opona, o.p.s. průvod z Albertova (15:00) na Národní třídu. Na Albertově průvod začne půlhodinovým programem a na Národní třídě jej ukončí ojedinělý slavnostní koncert (18:00, příchod od nábřeží). Další informace www.20letbezopony.cz a na veřejné stránce 20 let bez opony - Máme co slavit! na FaceBooku.

17.11.2009 jsme oslavili 20 let bez železné opony.