Trenažér totality

O projektu

TRENAŽÉR TOTALITY

 

  • interaktivní zážitkové muzeum
  • unikátní projekt mezinárodního významu



Koncept TRENAŽÉRU TOTALITY je postaven na interaktivním zážitkovém principu. Návštěvníci budou mít možnost vstupovat přímo do expozice, objevovat, co se skrývá za dveřmi i ve skříních, sledovat tehdejší vysílání televize i rádia a vžívat se do historie ve velkoformátových projekcích dobových událostí. Zkrátka budou mít k dispozici vše, co nabízí nejmodernější současná muzea. A nejen to. TRENAŽÉR TOTALITY je originální hra a hráčem se stane každý návštěvník.

V úvodní expozici, která popíše poměry v Československu a v ostatních zemích východního bloku před nástupem komunistů k moci, obdrží každý návštěvník svou osobní složku s podrobnými informacemi o jeho postavě - roli, s níž si v dalších částech Trenažéru totality na vlastní kůži prožije specifika života v komunistickém Československu v padesátých, nadějných šedesátých, normalizačních sedmdesátých letech a šedivých osmdesátých letech.

Nebudou chybět kádrové komise a posudky, agenti tajné policie, brigády, propaganda, oficiální organizace pro mládež, akce Z ani například příhody všedního dne. Každý se bude rozhodovat sám za sebe a za svá rozhodnutí ponese následky, které si bude moci okamžitě srovnat s rozhodnutími a následky tehdy žijících lidí. Závěrečná expozice představí pád režimu a umožní návštěvníkům vstřebat všechny zážitky a případně je diskutovat s ostatními.


V České republice zatím existuje jen jedno malé muzeum, které se zaměřuje na dějiny Československa druhé poloviny dvacátého století, na jeho komunistickou éru. Trenažér totality si klade za cíl změnit tuto skutečnost a ve světovém měřítku dosud nevídaným způsobem představit nedávnou realitu života za železnou oponou.


TRENAŽÉR TOTALITY je největším plánovaným projektem obecně prospěšné společnosti Opona. V současné době je připravena studie této rozsáhlé interaktivní expozice a organizace hledá partnery pro realizaci a financování projektu. Trenažér totality je koncipován historiky, pedagogy a umělci. V současné době jej představuje zejména model - maketa, který je součástí rozsáhlé studie projektu a velmi dobře vysvětluje princip, jak se v chystaném projektu návštěvník může stát virtuální osobou, kterou na prahu dospělosti zastihne politický převrat v roce 1948 a stane se součástí společnosti totalitního Československa.

 

Novinky v projektu

Trenažér totality v UH?

Ano, je to jedna z prověřovaných možností, o našem zájmu o dění kolem bývalé věznice v Uherském hradišti, podpoře petice místní iniciativy a názore...

Více zde >>

Model Trenažéru totality se představí v Mostu

Ve dnech 4. až 13. listopadu se mohou Mostečanév rámci projektu Cirkus totality seznámit s modelem Trenažéru totality.

Více zde >>

Model Trenažéru totality v ÚSTR

Pokud Trenažér totality zrovna necestuje po krajích českých či evropských mohou ho lidé navštívit v knihovně Ústavu pro studium totalitních režimů

Více zde >>

Partneři

Evropa pro občany

 

 

logo USTR