Báječná léta bez opony

O projektu

 

Námětem celého dokumentárního cyklu je setkání současné generace studentů s úspěšnými osobnostmi z různých oborů, kteří v době revoluce stály na prahu dospělosti. Hlavním záměrem projektu je poukázat atraktivní formou na nesamozřejmost svobody a demokracie, ve které dnes žijeme.

 

Třicet dva sedmiminutových portrétů vzniklo v rámci projektu, který původně nesl pracovní název “Rozhovory”. Na jeho realizaci se podíleli čtyři mladí režiséři: Radka Váchalová, Adéla Sirotková, Tereza Nvotová a Tomáš Hodan.


Do projektu byly vybráni středoškolští studenti z různých škol a české osobnosti působící v rozmanitých oborech. Osloveny byly jak osobnosti veřejně dobře známé, tak i ty dosud neznámé, které ve svém oboru, i přes své relativní mládí, něčeho významného dosáhly.


Projektu se zúčastnili následující osobnosti:
Jan P. Muchow, Jakub Kohák, Karel Janák, Janek Kroupa, Jan Čapek, Michal Lukeš, Martin Černík, Karel Janko, Jaroslav Rudiš, Adéla Pollertová, Ondřej Sokol, Kateřina Šedá, Tomáš Grim, Lenka Šmídová, Martin Kolouch, Věra Nováková, Adam Holý, David Švec, Aurel Klimt, Michal Novotný, Filip Soukup, Pavel Bednařík, Mikuláš Kroupa, Radim Jančura, Martin Zatloukal, Michal Mára, Jan Budař, Anna Geislerová, Barbora Klímová,  Luboš Motl, Renata Kalenská, David Zábranský.

Skrze optiku studentů se diváci mohou setkat s jejich názory a zkušenostmi, jak je železná opona a zejména pak její pád ovlivnily na prahu dospělosti. Oslovení mladí lidé tak dostávájí příležitost podělit se o svoje názory a zkušenosti, které ve svém životě vnímají jako důležité v kontextu pádu železné opony.


16ti dílný dokumentární cyklus Báječná léta bez opony vznikl v koprodukci s Českou televizí a za podpory Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Česká televize vysílala seriál na druhém kanálu každý týden od 2. září vždy v úterý kolem 22 a 23 hodiny. Jednotlivé díly je možné shlédnout na webovém portálu Nezapomeňte.cz a v online archivu České televize.

Novinky v projektu

27. 10. 2009: Mikuláš Kroupa a Pavel Bednařík na ČT2

27. října odvysílá ČT2 další díl seriálu Báječná léta bez opony, studenti budou v tomto díle zpovídat publicistu Mikuláše Kroupu a architekta Pavla...

Více zde >>

3. 11. 2009: Radim Jančura a Aurel Klimt na ČT2

3. listopadu odvysílá ČT2 další díl seriálu Báječná léta bez opony, studenti budou v tomto díle zpovídat podnikatele Radima Jančuru a režiséra a anim...

Více zde >>

Partneři

 

ceska_televize

 

 

 Ambasada USA

 

fond_kinematografie

 

mvp agency