TÝDEN SVOBODY 2012

Týden svobody II: mluvte bez cenzury!

Týden svobody II: mluvte bez cenzury!
Druhý ročník Týdne svobody začíná již za nedlouho. Přijďte diskutovat bez cenzury!

 

Štve Vás, jak to s českou společností vypadá? Nenadávejte u televize, ale přijďte o tom mluvit naživo! Týden svobody dá prostor názorům běžných občanů i odborníků na témata, která se do médií jen tak nedostanou. Týden svobody a Noci kavárenských debat nabízejí neopakovatelnou příležitost, jak říct, co si myslíte, aniž by Vás někdo cenzuroval!

Druhý ročník „Týdne svobody“ se blíží! Obecně prospěšná společnost OPONA, známá veřejnosti z roku 2009, kdy zastoupila stát v organizaci oslav 20.výročí sametové revoluce nebo z loňského spouštění růžového tanku na Vltavu, zvolila pro letošní ročník Týdne svobody téma značně aktuální – svobodu slova. Důvodů je několik.
V první řadě se i víc než 20 let od pádu železné opony v našem evropském prostoru nacházejí země jako Bělorusko, kde je svoboda slova tvrdě potírána. A o kousek dál, v Rusku, platí za svobodné vyjadřování lidé životem nebo v lepším případě vězením. V cele například od února čeká na soud několik členek ruské punk rockové kapely Pussy Riot, které byly zatčeny kvůli písni „Bohorodičko, vyžeň Putina“. Tu zazpívaly v moskevské katedrále Krista Spasitele.

 

Ruským muzikantkám chceme v úvodu Týdne svobody vyjádřit podporu happeningem na Václavském náměstí, nazvaném „Zeď Pussy Riot“. Na zeď, inspirovanou  někdejší zdí Johna Lennona na pražské Kampě, budou moct Češi i zahraniční návštěvníci Prahy psát své vzkazy pro členky kapely Pussy Riot nebo své názory týkající se svobody projevu.

 

Druhým důvodem, proč jsme vybrali téma svobody slova, je její stav u nás, v České republice. Svoboda slova je jedním z velkých darů, kterého se nám dostalo pádem komunismu. Bereme jí jako samozřejmost, ale je otázkou.. umí s ní Češi opravdu zacházet? Uměli by za ní bojovat v případě, že by někdo útočil na její křehké postavení? A nejsou mezi námi lidé nebo skupiny lidí, kteří se o to svým konáním vlastně snaží?

 

O tom a dalších tématech spojených se svobodou slova budou „Noci kavárenských debat“. Po tři večery (18.,19. a 20.6.) bude v jedenácti pražských kavárnách diskutovat s veřejností 12 zajímavých moderátorů a 30 hostů, kteří mají k vybraným tématům skutečně co říct (viz. příloha). Do publika jsme pozvali i zástupce politických stran, kteří se debat zúčastní z pozice běžného občana. Vybrané politiky pak s výsledky debat seznámíme pomocí video-záznamu a  jejich reakce nebo vyjádření zprostředkujeme veřejnosti online.

 

Sestřihy nejzajímavějších momentů z debat a úryvky ze Zdi Pussy Riot půjdou v závěru Týdne svobody jako doprovodný program hudebního festivalu United Islands.

2. ročník této akce se ponese ve znamení tématu SVOBODA SLOVA. Zapojte se od 18. do 24. června v Praze.
 

Partneři

 

 

 

 

 

 

a další partneři uvedeni u jednotlivých projektů.