TÝDEN SVOBODY 2012

Zeď Pussy Riot

ZEĎ PUSSY RIOT

pondělí 18. a úterý 19. 6. 2012

Václavské náměstí (dolní část)

 

 

Na dva dny vyroste na Václavském náměstí zeď inspirovaná zdí Johna Lennona, která v době komunistické totality často sloužila jako jakási zeď nářků. Komunisté vytrvale přebarvovali veškeré projevy svobodného názoru, které se na ní často objevovaly. Na zeď pojmenovanou na podporu vězněných členek ruské kapely Pussy Riot budou lidé – Češi i zahraniční návštěvníci – psát vzkazy pro kapelu a jakékoliv své názory týkající se svobody projevu.

 

První vzkaz napíše v 11:00 ministr zahraničních věcí KAREL SCHWARZENBERG.

 

 

 

 

Pussy Riot je ruská feministická punk rocková skupina pořádající neohlášená provokativní vystoupení na různých často neobvyklých místech: stanicích metra, střechách trolejbusů, na Rudém náměstí nebo v luxusních buticích navštěvovaných především ruskou vyšší třídou. Kapela se zabývá různými problémy, hlavním objektem kritiky je Vladimír Putin, vyčítá mu sexismus a podporu patriarchálního systému. Reflektuje také problém nerovnoprávnosti pohlaví, poukazuje na nespokojenost s vládou, kritizuje různé druhy diskriminace. Členky skupiny vystupují pod pseudonymy a své tváře skrývají za barevnými kuklami, bez ohledu na počasí jsou oblečeny v lehkých šatech a barevných punčocháčích. Skupina se snaží získávat nové členy pomocí internetu, zvláště sociální sítě Facebook.


21. února 2012 pět členek skupiny v moskevské Katedrále Krista Spasitele vykřikovalo urážlivá hesla na adresu Vladimíra Putina, ruského patriarchy Kirilla a dalších duchovních. Zazpívaly píseň "Bohorodičko, vyžeň Putina", ve které kritizovaly propojení ruského pravoslavného kléru s tajnými službami a Putinem. Dvě členky skupiny ve věku 22 a 23 let byly krátce poté zatčeny. V polovině března 2012 byla zadržena také třetí členka skupiny. 18. března 2012 jim byla vazba prodloužena a mají být zadrženy až do soudu. Před budovou soudu, který rozhodoval o prodloužení vazby, demonstrovali příznivci i odpůrci skupiny. Ruský ombudsman Vladimir Lukin navrhl propuštění obviněných z vazby. Prokuratura připravuje obvinění podle § 213 ruského trestního zákoníku, který akci kvalifikuje jako chuligánství s charakterem organizovaného zločinu. Obviněným hrozí až sedm let vězení. Podle obhájců obviněných byla obvinění špatně kvalifikována, protože činem skupiny nebyl poškozen majetek ani nebyl nikdo zraněn. Ruská média často zmiňují poškození cítění věřících.

 

Na uvěznění členek skupiny reagovalo několik českých hudebníků a 15. května 2012 uspořádali koncert v Lucerna Music Baru. ZEĎ PUSSY RIOT je další akcí, jejímž cílem je podpořit protesty proti uvěznění členek kapely a zároveň s jejich osudem seznámit širokou veřejnost – českou i zahraniční.

Novinky v projektu

Noci kavárenských debat ONLINE!

Sledujte debaty Nocí kavárenských debat na našem webu nebo kanálu YouTube!

Více zde >>

Pošlete pohled do Ruska!

Podpořte Pussy Riot pohlednicí třeba jejich prokurátorovi nebo Putinovi!

Více zde >>

Začínáme v pondělí!

Zahajte s námi v pondělí Týden svobody a prostřednictvím Zdi Pussy Riot pošlete vzkaz za mříže.

Více zde >>

Týden svobody II: mluvte bez cenzury!

Druhý ročník Týdne svobody začíná již za nedlouho. Přijďte diskutovat bez cenzury!

Více zde >>

Partneři

 

 

 

 

 

 

a další partneři uvedeni u jednotlivých projektů.