Sedemnásty November

O projektu

Již čtvrtým rokem Vás zveme k oslavám výročí sametové revoluce. Přijďte na česko-slovenský večírek do Rock Café na Národní třídě.

 

 

V sobotu 17. listopadu jako již tradičně pořádáme koncertní večer v pražském klubu Rock Café. K výročí pádu železné opony se letos přidává i 20 let od rozdělení Československa.  Akci s názvem Sedemnásty November spolupořádá Slovenský institut v Praze. Zahrají slovenské kapely Polemic, Billy Barman a Živé kvety. Česko - slovenský večírek po 20 letech s volným vstupem začíná v 18 hodin.

 

Pozvání přijali také ministr Karel Schwarzenberg a Iveta Radičová.

 

V kinosále jsme od 18:00 připravili promítání tří snímků:
Noc kdy se rozpadl stát – Fero Fenič

http://www.ferofenic.cz/cz/tvorba_24.html

Zánik Československa v parlamentu – Pavel Koutecký
http://www.filmasociologie.cz/cs/filmy/rocnik-1993/117-zanik-ceskoslovenska-v-parlamentu

Rozděleni? Nerozděleni? – Zdeněk Zvonek
http://www.filmasociologie.cz/cs/filmy/rocnik-1994/43-rozdeleni-nerozdeleni

 

 

 

ŽIVÉ KVETY

ŽIVÉ KVETY založili začátkem roku 1994 herečka, skladatelka, spisovatelka a hudebnice Lucia Piussi (zpět, kytara) a novinář a hudebník Peter Bálik (kytara), kteří se časem vypracovali na dokonalý tvůrčí tandem. Fungování kapely bylo v minulosti úzce spojené s bratislavským divadlem Stoka, kde kapela též doprovázela některé z divadelních her, nahrála několik alb a zahrála nikoliv desítek nezapomenutelných koncertů. Jejich skladby jsou angažované, ba politické, a to aniž by se zvrhly do klišé nebo mentorství.

 

POLEMIC

Skupina vznikla začátkem devadesátých let, kdy koncertovala pouze v blízkém okolí Bratislavy a vydala první demo. Už v roce 1993 ale vyráží na zahraniční turné, které se nejprve uskutečňuje v Praze a poté i v Polsku. Posléze nahrává i další demo nahrávky, které se prodávají na jejich koncertech. Získává první jedinečné uznání a to na programu RTG-TIP slovenské televize. V roce 1995 koncertovala v Německu a České republice. O rok později zařazuje vydavatelství Musika jejich píseň Baba-Ryba mezi „Hity léta ‘ 96“.

Od roku 1997 začala jejich hudební kariéra prudce vstoupat a to zejména díky proslulému albu „Do SKA“, které vyšlo téhož roku. V roce 1998 odjíždí někteří členové Polemicu na ostrov Jamajka, kde se nechávají inspirovat tamější kulturou, tancem, hudbou ska a reggae a zdejší poklidnou karibskou atmosférou. Poté vzniká promo singl s novou písní Slnko v sieti, který obsahuje speciální taneční remixy.

V průběhu dalších let pořádá skupina nespočet koncertů, jak samotných tak i ve spolupráci s ostatními vynikajícími kapelami například The Selecter, Orobians, Persian Jones, The Slackers, The Skatalites či Rico Rodriguez apod. Vystupuje na nejrůznějších festivalech a v klubech, kde jsou jejich koncerty beznadějně vyprodány.

V průběhu dalších několika let obdržela skupina Polemic řadu ocenění, jako např. Skokan roku 99, Aurel 2002 atd. Neustále však vydává nová znamenitá alba, jako např. Yahman, Gangster-Ska, Nenudin, Nelám si s tím hlavu, Best OF 1998–2008.

 

BILLY BARMAN

Rock'n'rollová skupina, která se nebojí pracovat se smyčci a dechy. Mladí hudebníci už stihli za pár let své existence získat např. několik nominací na Radio_head Awards, hrát na tuzemských festivalech a vydat úspěšné album. Dnes je to jedna z nejvíce perspektivních kapel slovenské hudby, do které vkládá řada posluchačů i kritiků velká očekávání.

Pilíři kapely jsou pánové Juraj Podmanický a Jozef Vrábel. Dva ústřední hlasy a tvůrčí mozky, které kolem sebe za dva roky společného působení protočily několik spoluhráčů, zejména pak bubeníků. A stejně jako jejich spoluhráči se i Podmanický s Vrábelem (oba kytaristé) také rádi prezentují pod přezdívkami: první je znám jako Milly, druhý jako Vanilly (v případě Vrábela navíc ještě funguje pseudonym Peter Novák). Oba mají s hraním několikaleté zkušenosti a v současné době se ještě věnují svým druhým kapelám - Podmanický působí v Cliche a Vrábel ve Vetroplachu.

17. 11. 2011

Rock Café, Národní Třída, Praha

 

koncert GENERACE 89+ & výstava NORMALIZACE A NENORMALIZACE

 

Pod názvem DEN SVOBODY se 17. listopadu v Rock Café uskuteční koncert s názvem GENERACE 89+. Tentokrát u příležitosti výročí sametové revoluce nezahrají tehdejší hvězdy undergroundu, ani kapely, které si tu dobu pamatují. Pořádající společnost OPONA pozvala čtyři kapely, jejichž členové se narodili až po roce 1989 nebo tak krátce před ním, že si tehdejší dobu nemohou pamatovat. Nemuseli se učit sovětské partizánské písně, nepoznali povinné výstupy před "přehrávkovými komisemi. Od samého začátku měli ve své tvorbě úplnou svobodu. Pro ně i pro diváky je to jednoznačné plus.

 

20:00 - 20:40 Happy Funeral

21:00 - 21:30 ColorBlinds

21:50 - 22:40 Peter Pan Complex

23.00 - 23:50 Green Småtroll

 

 

NORMALIZACE A NENORMALIZACE

U příležitosti vydání románu Marka Tomana s názvem Frajer vzniká výstava fotografií, které konfrontují normalizační ovzduší socialismu s euforickou atmosférou současného festivalu Mighty Sounds. Autory fotografií jsou Dana Kyndrová, Vojtěch Florian a Jan Hromádka. Část výstavy bude představena 17. 11. 2011 právě v Rock Café.

 

 

 

GENERACE 89+

Happy Funeral

funk - jazz

Původně trio Meli, Miki, Seb, které vzniklo v září roku 2010 a zoufale shánělo basáka. Našlo ho po třech odehraných koncertech v Zayabaataru Ganboldovi, "maskotovi, který rozveselí jakékoliv publikum". V únoru roku 2011 začali Happy Funeral působit jako "jakýs takýs spolek lidí hrajících na hudební nástroje, který se čas od času objevil i na nějakém tom pódiu". Dlužno dodat, že někteří členové kapely prošli školením hráčů první jazzové ligy: Ondřeje Pivce, Jakuba Zomera, Martina Brunnera, Libora Šmoldase, Davida Dorůžky nebo Romana Hampachera.

 

Více info a skladby k poslechu: bandzone.cz/happyfuneral

 

 

The Colorblinds

indie-rock

Kapela, která vznikla teprve v 2010 a jejímž členům je kolem 14 let, již vydala své první album a probojovala se do českého finále celosvětové soutěže Emergenza, kde skončili na druhém místě.
Svým živelným koncertním projevem si kapela nezadá ani s mnohem protřelejšími kolegy. The Colorblinds se stylově neomezují a podávají svou autorskou hudbu v mnoha barvách; od soulových vlivů, přes rock´n´roll, až po záblesky metalu. V dubnu 2011 vydali své první album s názvem The Colorblinds, jenž vyšlo pod záštitou Vladimíra Mišíka, otce zpěváka kapely, a rodičů dalších členů kapely.

Více info a skladby k poslechu: http://bandzone.cz/thecolorblinds

 

 

Peter Pan Complex

alternative-rock

Kapela Peter Pan Complex vznikla z akustického projektu Fateful Revolution, který odrážel vliv klasického rocku, elektronické beaty a zvuk zefektovaných kytar přelomu 20.století a díky jednomu z členů také novou izraelskou vlnu alternativních a experimentálních forem pohybující se na hranici cynické společenské kritiky a poetického písničkářství. Po několika sólových vystoupení se tento projekt vyvinul do kapely klasické podoby. Bicí získaly rytmus elektronickou hudbou ovlivněných beatů a baskytara vnesla do hudby Peter Pan Complex spoustu nových zvukových i melodických prvků.

 

Více info a skladby k poslechu: http://bandzone.cz/peterpancomple

 

 

Green Småtroll

ska-reggae

Kapela vznikla v průběhu roku 2002. Během své poměrně krátké kariéry se objevili na koncertních pódiích vedle takových velikánů světové ska scény jako jsou New York Ska Jazz Ensemble, Rotterdam Ska Jazz Foundation, Mr. T-bone All Star Band, Yellow Umbrella, Skalariak, Irié Revoltés, The Slackers, Babylon Circus, Doreen Shaffer and Moon Invaders, Los Granadians a mnoha dalších. První album natočili v roce 2003, další pak v roce 2006. V lednu 2007 se ustálilo nové složení kapely a v roce 2009 vydali své třetí album, za které získali cenu Anděla v kategorii Ska & Reggae.

 

Více info a skladby k poslechu: http://bandzone.cz/greensmatroll

Novinky v projektu

V Rock Café se zpívala československá hymna

Na již tradiční oslavě výročí začátku sametové revoluce v Rock Café bylo plno a zazněla československá hymna.

Více zde >>

17/11 slavíme tradičně v Rock Café

I letos se sejdeme v Rock Café, abychom si připomněli nejvýznamnější událost posledních dekád.

Více zde >>

Partneři

 

 

 

 

 

 

SLOVENSKÝ INSTITUT

V PRAZE